rijden schaars en trams zijn er niet. Indien mogelijk woont men buiten de steden. De negers in Afrika zijn overigens zeer verschil lend. In Kano, Nigeria, waren ze lang met stok ken van armen en benen en vrij normale licha men, die op stokken raar dik aandoen. Vooral hun benen zijn griezelig dun. In de Congo zijn ze klein, mooi van bouw en ze lopen elegant. De Kaffers zijn weer groter, maar minder goed geproportioneerd. Zij lijken altijd in hun schik, lachen en zingen veel. Ze zijn inderdaad erg kinderlijk en onbezorgd en ze denken nog primitief. Ik hoorde het vol gende verhaal. Een nieuwe en een oude truck stonden naast elkaar in het zand. De oude reed weg, de nieuwe bleef steken. De man van de oude nam zijn bediende mee en ging de andere helpen. Later zei de Kaffer: „Baas, jouw wagen ging direct weg, want ze is al oud en weet wat lijden is Verder hebben de negers enorm rechtvaardig heidsgevoel en indien op de juiste wijze toege past en op het juiste moment, appreciëren ze een streng optreden. Overigens noemen ze de blanken „stinkend water", niet erg vleiend. Vanavond kwamen er twee bij me met de vraag of 750.000 gelijk is aan 7 millioen. Ik Qnze hopperzuiger ..Pungué'' aan het werk schreef: „Nee, dat is 7.000.000", ze waren zeer verheugd met de oplossing. In de straten staan hier prachtige bomen; ze doen iets denken aan acca- cia's. Ze hebben licht-rode bloemen met een geel hart. Het geheel doet oranje-rood aan. De straten krijgen daardoor een uiterlijk alsof er groene strepen met oranje-rood doorlopen. De overige kleuren van de bloemen zijn fèl rood, geel en blauw. De gebouwen zijn wit en modern. Het werken in en bij de havens (slechts één kade) is iets bijzonders. Een kolentrein rijdt op een soort dijk, belegd met gegolfd plaatijzer en dan gooien inboorlingen de kolen met de hand naar beneden. Daar worden ze weer opgeschept voor verder transport. Wagentjes, auto's en tractors worden door blanken bestuurd. Het aanslaan van lasten doen de inboor lingen. Er staat een hele rij kranen met enorme lange armen. Die worden ook door blanken bediend. Ze hebben eenvoudige railklemmen, maar die gebruikten ze vroeger niet. Toen zijn er op een keer drie kranen omge waaid. Met de reparatie van de laatste zijn ze nog bezig. Nu gebruiken ze de railklemmen wel. Verder zag ik hout en rijst. Het hout wordt verscheept en de rijst werd gelost. Er is ook een oliehaven. Er gaan dagelijks treinen met benzine en olie naar Johannesburg en Pretoria. In zo'n tropisch land, dat in volle opkomst is, is elke dag weer wat nieuws te beleven. De eerste tijd behoef je je vast niet te vervelen. Maar ja, als het werk gereed is, dan slaat het uur van afscheid gauw. Twee dagen daarna zat ik alweer, rillend van de kou in Holland. Ir K. DE KAT (IHC) 29

Het Zeskant | 1954 | | pagina 5