S C Hill DIE IE IP IB IE IIA (IB li Het artikel scheepsbeslag, dat al sinds jaren vervaardigd wordt, is de laatste tijd, in tegenstelling tot jaren geleden, al veel veranderd. De vorm is over het algemeen moderner geworden, terwijl eveneens nieuwere mate- rialen worden toegepast. De gevraagde artikelen zijn meestal eenvoudig te maken in de vereiste moderne lijn en vooral van sterk materiaal. Het beslag voor schepen is daarom over het algemeen uitgevoerd in koper, (verchroomd of vernikkeld) en lichtmetaal in geëloxeerde zeewaterbesten» dige uitvoering. Tegenwoordig bestaat ook het zogenaamde hydronalium H.P.L. in nor male vorm en in ongemeen sterke uitvoering HqPL. De kleuren passen bij het gebruik van koper verchroomd of vernikkeld. Vooral voor zeeschepen is het beslist nodig dat het beslag van koper of bovengenoemd materiaal is, daar anders vooral de beweegbare delen spoedig vastgeroest zijn. Om poetsen te voorkomen gebruikt men tegenwoordig koper verchroomd, vernikkeld of hydronalium. Het scheepsbeslag staat hierdoor wat kwaliteit en afwerking betreft ver boven het normale bouwbeslag voor woningen enz. De goedkopere uitvoering scheepsbeslag is hierdoor meestal sterk af te raden, wil men klachten voorkomen. Het beslag voor buitenwerk wordt, indien van koper, veel in gepolijste uitvoering gebruikt. Kopervernis haalt weinig uit om het mooi te houden, vooral op zee. Koper verchroomd hiertegenover blijft langer goed, doch is op de lange duur ook niet mooi. Het genoemde HqPL, dat in breukvrije uitvoering verkrijgbaar is, wordt veel toegepast voor passagiersschepen enz. Dit materiaal is zeewaterbe- stendig geëloxeerd. Voor binnenwerk blijven over het algemeen koper, verchroomd of ver nikkeld en het gewone hydronalium vrij goed. In de tropen bij vochtige temperaturen blijft het echter minder lang mooi. In het scheepsbeslag bestaat een grote verscheidenheid van verschillende artikelen, waarvan vele op bestek gemaakt worden. Het gangbare wordt tegenwoordig zoveel mogelijk in voorraad gehouden. Afmetingen zijn over het algemeen minder groot dan vroeger, doch van goed materiaal gemaakt minstens even sterk. De praktijk heeft na vele jaren ondervinding de bruikbaarheid van goed licht uitgevoerd beslag bewezen. Ook is al geruime tijd het beslag in bakelieten uitvoering verkrijgbaar, doch is voor scheepsbouw niet veel gezocht. Tevens is dit beperkt tot dingen, zoals deurkrukken, grepen, knopjes en sleutelplaatjes. De toekomst kan voor de zojuist genoemde artikelen een verandering inzake het gebruik van plastic materiaal geven. Dan zal moeten blijken in hoeverre dit plastic materiaal geschikt is voor zulke dingen. Het bevestigen van lichtmetalen of hydronalium scheepsbeslag dient te geschieden met aluminium, goed verchroomd of vercadmeerde schroeven. In geen geval koperen schroeven gebruiken die niet verchroomd of ver- cadmeerd zijn, omdat koper en lichtmetaal elkaar niet verdragen. Dat wil zeggen: zet men aluminiumplaat vast met koperen houtschroeven, (Vervolg op pag. 31) 30

Het Zeskant | 1954 | | pagina 6