Vervolg „HYDRAULIEK" slagvolume. Deze aandrijving was in 1906 even fundamenteel als in 1795 de eerste hydraulische pers van Brahmah. Spoedig bedacht men andere toepassingen van hydraulische apparatuur; de meest belangrijke hiervan waren munitie-liften in oorlogsschepen en in 1916 de hydraulische stuur machines voor de U.S.S. „New Mexico". Het s.s. „United States" heeft op het ogenblik de grootste hydraulische stuurmachine welke ooit gebouwd werd. Omstreeks 1920 kwam de electrotechniek echter zo sterk opzetten, dat, buiten de vorengenoemde zeer succesrijke toepassingen, de hydrauliek zich weer ging toeleggen op het omzetten van kracht d.m.v. cylinders, zoals in de jaren 18001900. Ondanks deze teruggang bleef men toch zoeken naar nieuwe toepassingen. Als voornaamste hiervan kunnen worden genoemd: aandrijvingen van draadtrekbanken, rubber calanders, papiermachines en staalwalserijen. Opvallend is hierbij, dat dit meest toepassingen zijn, waarbij speciale eisen gesteld worden aan de synchronisatie van elkaar opvolgende productie machines. Een interessante poging om een nieuwe toepassing te verwezenlijken, was de eerste geheel hydraulisch aangedreven trein in 1923 op het traject WaterburyBristol bij New York. Ook deze poging verloor het echter van de electrotechniek. In 1952 bouwde men een tweede hydraulisch aan gedreven trein. In de jaren vóór en tijdens de tweede wereldoorlog won de overtuiging veld, dat de verwezenlijking van speciale regelschakelingen, bedieningen en vermogens-transmissies toch goedkoper was, door toepassing van hy draulische onderdelen i.p.v. electrische schakelingen. Hiermee begon het tijdperk waarin de hydrauliek weer in het midden van de belangstelling kwam. De toepassingen van de hydrauliek groeiden in enkele jaren uit tot een vakgebied, waarin zeer gespecialiseerde kennis noodzakelijk werd. De opzienbarende prestaties welke op dit gebied worden geleverd, geven soms bij niet-deskundigen een haast „ziekelijke neiging" tot toepassing van hydrauliek. Bij vermogens-transmissies gaat er door hydrauliek meestal 25 van het toegevoerde vermogen verloren. Dit alleen eist al een speciale reden voor toepassing van hydrauliek. Bovendien zijn hydrau lische onderdelen, absoluut genomen, vrij duur. Dit is de reden waarom deze installaties alleen maar de toets kunnen doorstaan tegen installaties die nóg duurder en/of zoveel slechter in eigenschappen zijn. Tenslotte de momenteel bereikte topprestatie op het gebied van hydrau lische pompen. Op het ogenblik is in Amerika een pijpenreduceermachine in aanbouw, die wordt aangedreven door twee hydraulische pompen van eik 4000 pk, bij een werkdruk van 210 atm. Met deze machine kunnen pijpen worden gereduceerd met een ingaande diameter van 45 cm. De grootste in gebruik zijnde machine van dit type reduceert pijpen van 16 cm. uitwendige diameter. Literatuur: Tijdschrift „Applied Hydraulics" Boek „Hydraulics and its industrial application" Ernst. Ir. S. (Gusto). 71

Het Zeskant | 1954 | | pagina 23