Onder bovenstaande titel schreef A. de Br. (L.S.Z.) in „Het Zeskant" van Mei 1954, over een vacantie in de bergen. Dat was een prettig geluid en het zij mij vergund daaraan uit mijn eigen ervaring iets toe te voegen over voetreizen. Ik heb enkele jaren ervaring in de Oostenrijkse bergen, waar ik trektochten van berghut tot berghut heb gemaakt. De ervaringen welke ik hierbij heb opgedaan wil ik in dit artikel aan U doorgeven opdat de fouten, welke gemaakt worden door beginnelingen in, de berosport, vermeden zullen worden. De bergsport is niet gevaarlijker dan andere sport, mits men zich aan de spelregels houdt. A. de Br. heeft niet genoemd het Nederlands Jeugdreisbureau „Roy" te Rotterdam, dat evenals vele andere organisaties een geheel verzorgde reis heeft samengesteld naar de Oostenrijkse Alpen en daarnaast reizen ver zorgt waarbij U, na op de plaats van bestemming aangekomen te zijn, geheel vrij bent. U hebt alleen te zorgen weer op tijd aanwezig te zijn voor de terugreis één of meerdere weken later. Nu de spelregels. Deze zijn zeer eenvoudig en ze betreffen de uitrusting en Uw gedrag in de bergen. Uw kleding moet stevig zijn. U moet vooral zorgen niet alleen overhemden met hele mouwen en korte broeken mee te nemen. Het kan koud zijn in de bergen, dus zorg voor iets warms en vaak moet U Uw lichaam be schermen tegen de zon. De zon is veel feller in de bergen en verbran dingen van armen en benen, gezicht (vooral de lippen), nek en oren komen veel voor en kunnen zeer gevaarlijk zijn. Een goede zonnebril en goede zonnebrandolie zijn noodzakelijk (Ultrazeozen is heel goed, maar alleen in Oostenrijk te koop. Nederlandse artikelen geven niet voldoende bescherming). Denk om goede regenkleding. De dames kunnen beter tijdens de tochten geen rokken dragen. Ze zijn vaak zeer hinderlijk, tenzij ze erg wijd en niet te lang zijn. De schoenen moeten stevig en volkomen betrouwbaar zijn. Het beste zijn echte bergschoenen met rubber profielzolen. Ga echter nooit op lage schoenen, of zoals ik wel gezien heb op damesschoenen met hoge hakken de bergen in. Uw schoenen vormen de verbinding tussen U en de berg wand en van de betrouwbaarheid van deze verbinding hangt alles af. Als U een bergstok mee wilt nemen, zorg dan voor een stevige stok met een stalen punt. Bergtouwen zijn alleen maar hinderlijk, evenals houwelen. Deze heeft U alleen maar nodig voor tochten langs ongebaande wegen, welke alleen met een gids gemaakt kunnen worden, en welke tochten ook van U veel ervaring vergen. Deze artikelen zijn zeer prijzig en U kunt het zeer zeker zonder doen. Voor de beginner is er meer dan genoeg te genieten langs de gebaande wegen. De rugzak moet waterdicht zijn en voorzien van een draagstel. Zorg dat 63

Het Zeskant | 1954 | | pagina 3