•EhjCHTING «MCEFALLEMWET Dezer dagen waren wij met onze veiligheidsinspecteur even aan boord van een van de in aanbouw zijnde schepen. We hebben ons toen enigermate verwonderd, want tijdens dat korte wandelingetje ontdekte de veiligheids inspecteur niet minder dan drie overtredingen; n.l. een defecte terugslag patroon aan een acethyleencylinder; een foutief aangebrachte stelling, waarvan de planken op een paar losse keggen rustten, met daarachter een afgrond van ongeveer 15 meter en ten slotte een ladder, waaraan een trede ontbrak. „En", zo vertelde hij ons, „zo gaat het nu de gehele dag door. Overal waar je komt, zie je gevaarlijke dingen doen." 't Is toch eigenlijk wel merkwaardig, dat de arbeiders zo roekeloos met eigen gezondheid en eigen leven omspringen. We moesten weer denken aan hetgeen de heer De Lange van de Arbeidsinspectie op de laatstge houden Veiligheidsavond zeide: „Degene, die zijn arbeidskapitaal in het water gooit, is gek! En de volledige en ongeschonden arbeidskracht van de arbeider is zijn kapitaal. Laat dat kapitaal dus niet nodeloos risico lopen." Als leek op technisch gebied hebben we voor de veiligheidsmaatregelen wel belangstelling, maar we hebben er geen verstand van. 't Gaat dus een beetje langs ons heen. Wij redeneren slechts: hoe groter de veiligheid, des te minder ongevallen en hoe minder ongevallen, des te minder behoeven wij de uitkeringen-Ongevallenwet te berekenen. Alleen in zoverre hebben we enig belang bij de veiligheid. Maar we hebben, terwijl de veiligheidsinspecteur bezig was, nog iets an ders gezien, een geval van mishandeling! Wij hebben gezien, hoe een ar beider willens en wetens bezig was een medearbeider een dot vuil in een gezond oog te duwen. Een van de arbeiders had n.l. een vuiltje in zijn oog gekregen en zijn maat zou hem wel even helpen. Die scheurde van een vuil stukje papier een reepje af, rolde dat met z'n vuile handen op en ging met dat vuile, opge rolde papiertje in het oog van zijn mede-arbeider staan prutsen. We nemen direct aan, dat de man zijn maat heeft willen helpen, maar we zouden in zo'n geval toch willen zeggen: „Als je nu zo gek bent op een infectie, gebruik er dan je eigen oog voor en niet dat van je maat." Je had hem beter geholpen door hem naar de Verbandkamer te sturen. Daar worden de vuiltjes uit de ogen verwijderd op een manier, waarbij het gevaar voor infectie uitgesloten is. En ten slotte zit de verbandmeester er toch ook niet om vliegen te vangen. Mannen, denk om je arbeidskapitaal. Gooi het niet in het water, maar beheer het zuinig. Soc. Afd. (0) 83

Het Zeskant | 1954 | | pagina 9