Pneumatische elevators aan het werk Deze handelwijze kostte veel tijd en arbeid en slecht weer, zoals wij in Nederland maar al te veel meemaken, vertraagde de werkzaamheden nog meer. Regenwater was natuurlijk slecht voor deze gevoelige lading en vaak werd het werk dan ook stopgezet. Het spreekt van zelf, dat naarmate de technische ontwikkeling voort schreed, ook op dit gebied naar nieuwe oplossingen gezocht zou worden. Eerst kwam men tot de constructie van emmer-elevatoren, ofwel Jacobs- ladders, die het graan als het ware opbaggerden uit het laadruim. Het was al een hele verbetering, maar toch nog niet afdoende. Ook de emmer- of bakkenelevator moest bij slecht weer het werk staken. De pneumatische graanelevator bracht tenslotte uitkomst. Deze reusachtige apparaten kan men ook in onze grote havens nu aan het werk zien. Het zijn eigenlijk reusachtige stofzuigers, die het graan uit het laadruim opzui gen en lossen in andere vervoersmiddelen. Het pneumatische systeem werd voor het eerst toegepast in Londen en daarna in Hamburg verder ontwik keld. De gevolgen waren vér-strekkend, niet alleen technisch maar ook sociaal. In die tijd zag men verder gaande mechanisering van de arbeid dikwijls als een bron van werkloosheid en het invoeren van nieuwe machines veroorzaakt dikwijls arbeidsconflicten. De dokwerkers voelden niet veel voor de nieuwe pneumatische graan elevator, maar hielden de invoering ervan toch niet tegen. Uiteindelijk vonden zij er zelfs een middel in .om hogere lonen en betere arbeidsvoor waarden te verkrijgen. Al gauw vond het principe overal toepassing en ook de Nederlandse industrie ging zich op de pneumatische elevators toeleggen. In 1913 begon de I.H.C.-vennoot Verschure deze werktuigen te bouwen en sindsdien heb ben zij er vele afgeleverd. De constructie is als volgt: de graanzuiger staat op een ponton van 30 x 10.50 x 3.50 meter. De zuiger zelf is gebouwd in een stalen toren met drie verdiepingen. Op de eerste verdieping worden de zuigpijpen ondergebracht, de tweede verdieping is de weegkamer met eromheen een gaanderij, waar de zuig- buislieren zijn opgesteld. Op de derde verdieping bevindt zich de verza- melinstallatie met graan en kaf-zeefinrichting. De zuigleiding van de vacuumpomp staat in verbinding met het boveneinde van de opvang- installatie, die gevuld wordt door de vier zuigbuizen van het werktuig. 89

Het Zeskant | 1954 | | pagina 5