Idteüt Het leven van de ideeënbus is maar een armetierig leven. 't Kind leeft maar daar is dan ook alles mee gezegd. Er zit geen groei in. Het is merkwaardig, dat een man als Multatuli duizend ideeën had en ze heeft opgeschreven ook! en dat er uit een personeel van een dikke duizend man per jaar slechts een handjevol ideeën komt. Waar ligt dat aan? Is het niet vaak zó, dat de arbeider, die een goed idee heeft voor een verbeterde werkmethode, er tegen opziet zijn gedachten op schrift te stellen en er zo nodig nog een tekening bij te maken? Is het niet vaak zó, dat de arbeider, die eenzelfde omslachtige werkmethode sinds jaar en dag toepast, op den duur blind geworden is voor de onprac- tische manier van werken en als het ware met gesloten ogen door de wereld gaat? Is het niet vaak zó, dat de arbeider denkt: Wat zal ik me sappel maken voor die vijf pop of dat tientje van de Ideeënbus? Eén van de Gusto werkers heeft de Directie op een en ander gewezen en hij heeft er 25 pop mee verdiend. De Directie heeft de gemaakte opmer king overwogen en wil thans trachten de Ideeënbus nieuw leven in te bla zen. Zij wil dus „in de bus blazen", onder meer door de premies voor goede en bruikbare inzendingen te verhogen. Door het beschikbaar stellen van aanmoedigingspremies voor ideeën, die weliswaar een goede gedachte bevatten, maar toch, om welke reden ook, niet voor uitvoering in aanmer king kunnen komen. Door het openstellen van de Ideeënbus voor het beambtenpersoneel, zij het dan onder beperkende bepalingen. Men dient namelijk te bedenken, dat het veelal tot de taak van de beambten behoort maatregelen tot productieverbetering, kostenbesparing e.d. te beramen. Bij ingezonden denkbeelden van de beambten zal derhalve rekening worden gehouden met de functie van de inzenders en met de plaats, die zij in het bedrijf innemen, zodat voor deze groep behoudens uitzonderingen alleen ideeën, die niet tot het eigen werk behoren, voor beloning in aan merking komen. Er zijn mensen, die het moeilijk vinden hun gedachten op papier te zetten. Wie daarbij op bezwaren stuit, kan zich met een gerust hart tot de Afd. Personeelszaken wenden, waar men hem graag zal helpen. Ten slotte zal de Directie aan het inzenden van ideeën nog een attractie verbinden (voor het eerst over het jaar 1955) door het beschikbaar stel len van een extra-prijs ter waarde van 500, Iedere inzending, waarvoor een beloning wordt toegekend (dus niet de aanmoedigingspremies), wordt aangetekend en iedere beloonde inzending betekent voor de inzender één lot. Ziet iemand in de loop van het jaar b.v. vijf van zijn inzendingen beloond, dan speelt hij in de loterij mee met vijf loten. De extra prijs wordt n.l. verloot onder de inzenders. En dan is er nog iets. Er komen in het bedrijf steeds dingen voor, waarvan (0) 149

Het Zeskant | 1954 | | pagina 11