De heer Van Ballegooijen heeft goede verwachtingen. is het knap gevaarlijk. Een paar dozijn auto's staan met beschadigingen aan boeg of achter steven langs de berm, een grote vrachtwagen ligt op zijn rug. Stapvoets schuiven wij met vele andere auto's er langs naar de Maasstad. In Rotterdam begint - na een kop koffie om bij te komen de speurtocht naar Bolnes. Ook hier in de stad geen hand voor ogen te zien. Niemand van de voorbijgangers weet, waar Bolnes ligt en wij kunnen ons in de mist helemaal niet oriënteren. Na een uur zoeken komen we via de Maasbruggen weer terecht op de grote weg en dan is Bolnes gauw gevonden. Na de vierde benzinepomp linksaf en de dijk op. Bij een steiger van een of andere veerdienst vinden we een stoomsleepboot, waarvan de schipper desgevraagd bevestigt, dat hij door J. K. gehuurd is om mensen naar en van de „Selajar" te brengen. „De zuiger ligt daar ergens", zegt hij en zwaait met een achteloos handgebaar door de grijze soep, die wij moeten inademen. Zijn onverschilligheid dient er niet toe om ons enthousiasme te vergroten. Schoorvoetend gaan we aan boord. Aan de andere kant van het water is de mist aanzienlijk minder. Na een dijk om gevaren te zijn, zien we in de verte een grote zuiger liggen. Dat is de „Selajar", zeg ik deskundig tegen de anderen. „Wat een knapen van spud-palen hè Dichterbij gekomen blijkt de „Selajar" de Sliedrecht IV" te zijn, een zui ger die J. K. destijds voor Volkers bouwde. De zogenaamde spud-palen zijn de twee schoorstenen. De echte „Selajar" ligt tweehonderd meter ver- der. Juist als wij daar aankomen, breekt de zon door de mistflarden en wij krijgen een goede indruk van deze flinke, op het eerste gezicht ietwat vreemd aandoende snijkopzuiger. Hij lijkt wel iets op een wat verkleinde editie van de tinbaggermolens. Oppervlakkig gezien, natuurlijk. Dat kan ook best, want hij is bestemd voor dezelfde cliënt en die zal wel gezegd hebben, hoe hij ze hebben wil. Met de mist begint ook ons humeur ietwat op te trekken. Eenmaal aan boord voelen we ons direct aanzienlijk beter. Erwtensoep en koffie brengen ons zelfs in redelijk goede stemming. De filmlieden beginnen hun appara tuur uit te pakken en op te stellen en ondergetekende installeert zich op een stoel om eens goed om zich heen te kunnen kijken. Het staat stampvol met technici en zoals dat gaat met technici, ze verschillen van mening en juist als het vechten dreigt te worden, gaat het gewoon over. De „Selajar" is wel van het beste van het beste voorzien. Alle bedieningsorganen zijn centraal ondergebracht, zodat de baggerbaas vanuit één plaats alles kan doen or laten. Een rooster in de vloer van de „brug" verschaft hem bovendien een kijkje in de ruime pomp- en motorkamer. Tenslotte zijn alle werktuigen en machines voorzien van de modernste bevei- ligings- en alarminstallaties. Een kind kan hier de was doen. 136 De filmers nemen geluid op.

Het Zeskant | 1954 | | pagina 4