Idwid bus ander het ook heeft en men niet minder wil zijn dan die ander .De buur vrouw heeft een bontjas? Welnu, dan moet moeder de vrouw er ook een hebben, al heeft ze nog zon goeie winterjas. Heeft buurman een nieuw polshorloge? Dan moet ik er ook een hebben, ook al heb ik nog een heel goed lopend zakhorloge. Heeft neef Piet een bromfiets? Dan moet Jan er ook een hebben, ook al heeft hij een nog bijna nieuwe fiets in het schuurtje staan! Zulk een koopwedstrijd kan ons financieel aardig achterop brengen. Het is een wedstrijd, die alleen maar verliezers kent. Men verliest, als men er mee ophoudt en de ander gaat door. Men verliest, als men er mee door gaat, want dan gaat ge financieel ten gronde. Het beste is dus, niet aan deze wedstrijd te beginnen. De derde kwelduivel is de helper van de vorige twee en hij heet: „de gemakkelijke voorwaarden", alias „de afbetaling". We willen niet ont kennen, dat er zich gevallen kunnen voordoen, waarin het kopen op afbe taling gemotiveerd en niet te veroordelen kan zijn, maar dat zijn uitzon deringen. Als de afbetaling echter gaat helpen bij het kopen van dingen, die we niet nodig hebben, en van dingen, die we alleen kopen, omdat Jan, Piet of Klaas ze óók heeft, dan is het een echte kwelduivel, die het op onze financiële ondergang heeft voorzien. Afbetaling kan in een enkel geval een zwemvest zijn in de levenszee; in de regel is afbetaling echter een molensteen om de hals; die ons in diezelfde levenszee doet verdrinken. Wanneer ge op een gegeven ogenblik voor de beslissing staat, iets op afbetaling te kopen, bedenk dan wel, of ge hier te doen hebt met een zwemvest of met een molensteen. En bedenk dan tevens, dat Socrates reeds zeide: „Wat is er toch veel, dat ik niet nodig heb!" OI>F, AAS HET „IDEE' Ontwaak, collega's, hup, allee! Trekt nu ten strijde voor het idee. Oh, zeg toch alstublieft geen nee; Misschien vang je 'r vijf Meier mee! Het kind leeft nog, is er geschreven, Een zetpil heeft men het gegeven, Dus snel de glazen nu geheven: Opdat het lang nog moge leven! 10 (0)

Het Zeskant | 1955 | | pagina 10