gietstaal besteld, maar vele wijze hoofden betwijfelden of het werk ondanks dit enthou siasme wel op tijd klaar zou kunnen komen. Men heeft bij Conrad-Stork echter laten zien dat ze daar niet voor een kleintje vervaard zijn. Van 't begin af aan was het duidelijk, dat men het in de gewone werktijd niet klaar zou kunnen spelen en er wer den dan ook speciale maat regelen getroffen om deze moei- Gezamenlijk is men met man en macht aan het karwei begonnen en dank zij de volledige medewerking van alle betrokkenen zijn we er in geslaagd om in record-tijd aan de opdracht te voldoen. Het ging hier in 't bijzonder om de ponton. Deze is namelijk uit een achttal secties samengesteld, welke door middel van bouten en pakking tot één groot geheel kunnen worden samengevoegd. Het voordeel van deze con structie is natuurlijk, dat de ponton op deze wijze ten allen tijde gemak kelijk gemonteerd en weer uit elkaar gehaald kan worden. De secties heeft men zo ge maakt dat ze afzonderlijk te water gelaten kunnen worden, waarbij de daartoe aangebrach te montageschotten er voor zorgen, dat de sectie niet vol water loopt. Men brengt nu twee te water gelaten delen bij elkaar en ver bindt deze stukken met behulp van pakking en bouten. Het weinige achter gebleven water tussen de montagestukken van beide secties, wordt dan weg gepompt en de beide delen zijn tot één stuk verenigd. Doordat de ponton in betrek kelijk kleine stukken geconstrueerd kon worden, was het bij Gonrad-Stork mogelijk om van twee grote loopkranen in een der constructiehallen ge bruik te maken. Deze kranen konden zo'n brok ponton wel baas en de foto laat duidelijk zien hoe het laswerk aanzienlijk vergemakkelijkt en bespoedigd werd, aangezien men met behulp van deze kranen in staat was om de secties in alle standen te draaien en te keren. Met een begrijpelijke zucht van verlichting heeft men aan de oevers van het Spaarne tenslotte de ponton in de geweldige drijvende bok zien han gen. Een enorm karwei hadden de mensen van onze Haarlemse vennoot binnen de gestelde termijn tot een goed einde gebracht. Een met moeite verworven naam was wederom hoog gehouden. k. lijkheden het hoofd te kunnen b'eden 22

Het Zeskant | 1955 | | pagina 26