IN L0UREN(0 MARQUES SCHEEPSBOUW nog wel een mooi gebouw te zijn (U moet er beslist eens naar toe gaan), maar er is toch wel heel veel aan veranderd, het waterpoortje aan de linker zijgevel schijnt aardig bewaard gebleven te zijn. Maar ziet U wat nu het grappige is? De muren op de foto staan haaks op elkaar, op de oude staal gravure niet, dat heeft de graveur, die deze prent op de stalen plaat aan bracht, natuurlijk met moedwil zo getekend, omdat hij het gebouw in zijn volle omvang wilde laten zien. Het Armentarium is thans legermuseum en U kunt er o.a. een V-2 bewon deren (wat zeg ik, bewonderen?). U weet wel, zoveel kilometer rechtstan dig de lucht in, dan een haakse wending en verder richting Londen, ach, ach Correspondentie over dit artikel gelieve 11 te adresseren: Redactie ,,Het Zeskant", pla I.H.C. Holland, Verlengde Tolweg 2, Den Haag. Afgezien van reparaties aan stalen schepen in het dokje van het Departemento Maritimo is de scheepsbouw in Louren^o Marques uitslui tend houtbouw. Deze houtbouw kunnen we onderscheiden in zuiver inlands en si heeps- bouw, uitgevoerd door inlanders onder toe zicht van een Europeaan De inlanders bouwen hun visvaartuigjes van een zeer lichte hout soort, welke iets lijkt op balzahout. Een aantal stammetjes worden tot een rechthoekige doos samengebonden. Alleen aan de voorzijde is een klein dekje aangebracht, waarin een vierkant gat is aangebracht voor het plaatsen van een korte mast met een latijns zeiltje. De man die met dit scheepje vaart, zit in het water en slechts een zeer gering gedeelte van het vaartuigje steekt boven het water uit. Het sturen geschiedt met een peddel, welke tevens gebruikt wordt voor de voortstuwing bij varen tegen wind. Op foto no. 1 ligt een dergelijk vaartuig op het strand, ongeveer 5 mijl ten Noorden van Louren?o Marques. In de baai werd herhaaldelijk met deze vaartuigjes gevist. Tot mijn spijt heb ik geen foto s daarvan kunnen nemen. De stabiliteit is n.l. zeer slecht en ze naderen met een groot schip of motor boot durfde men niet. Even buiten de benedenstad in de buurt van de villa-wijk, ligt een klein 26

Het Zeskant | 1955 | | pagina 30