van Alexandrië werd alles nog eens netjes in de verf gezet, maar vóór Port-Said bereikt werd, zorgde een hevige storm ervoor, dat het geen louter plezierreisje werd. Maar goed, eenmaal binnen, werd aangebeld bij het kantoor der Suez Maatschappij (dat U hier op de foto ziet), een prachtig kantoor met uitstekend ingerichte werkplaatsen, waar een ervaren staf van medewerkers de vloot der maatschappij keurig in orde houden). De beproevingen werden bepaald en ondertussen het schip voor de onder waterinspectie in dok gezet. En verdraaid, daar blijkt er een eind staaldraad tweemaal om de schroefasafdichting vast te zitten Gelukkig bleek er niets be schadigd. Waar en hoe 't ding erom gekomen is, zal wel onverklaarbaar blijven. 15 December lag de Bonnet weer te water, de olie van de sleepplunjer bijgepompt, en het schip gereed gelegd. De volgende morgen zou de paalproef plaats hebben. Maar owee, al om 9 uur sloeg het geweldige schroefwater een stuk van de kade weg! Nou dat was nog nooit gebeurd, dus die Bonnet was toch wel wat bijzonders. Trouwens 53 ton trek kracht met nog lang niet volbelaste moto ren, dat was toch ook wel indrukwekkend. De plunjer werkte prachtig; alleen de pak kingbus lekte ietwat. Toen met de kaapstand vooruit trekken, met 5 slagen om de vergrote trommel. Het schip lag vast aan twee enorme betonblokken op elkaar, van samen 160 ton, met een heel zware ketting eromheen. En toen maar draaien. 50, 55, 56, 58 ton vóór demotor afsloeg! En geen schijn van glijden der staaldraad op de trommel. Voor de snelheidsproef vertrokken we naar het Bittermeer; in het Suez- kanaal er heen werd met verminderde schroefspoed op volle toeren ge draaid; dat gaf enorme golven! De andere dag: mist! En geen radar aan boord! Dus uitstel. Ondertussen komen van alle kanten de autoriteiten en vaklui opdagen naar dat won Jerbeescwel, wel, wat een prachtschip 18 December varen we dan van de lieve vroege ochtend af. Direct volle kracht. Als we over ondiepe plaatsen gaan, trekt het achterschip zich onder water! En een golven! Geweldig. Gemiddeld ruim 15 mijl snelheid. Als we zo aan 't varen zijn, ontmoeten we „natuurlijk'' een Hollander, de blauwpijper „Oostzeeop reis van Sydney naar huis. Hartelijke groeten en goede reis! En zo verloopt alles naar wens. Er waren natuurlijk nog wel kleinigheden te verbeteren, maar dat doen de eigen werkplaatsen daar graag. Iedereen is meer dan tevreden over de geleverde prestaties en de „Edgar Bonnet'' wordt dan ook geacht aan het einde van deze proeven in dienst gesteld te zijn. Goed werk, Bonnet! Hou je taai! L. S. (LSZ) 17

Het Zeskant | 1955 | | pagina 5