kwartjes?'Jantje antwoordt: „Ik moet er wat voor doen. Die zeeman gaat thuis in een luie stoel in de kamer zitten en dan moet ik op de deur kloppen en zeggen, dat hij bij de kapitein moet komen. Ik zeg dan: „Je moet bij de kapitein komen, Stuur!" En dan roept hij terug: „Zeg maar tegen de kapitein, dat hij kan barsten; ik kom niet!" Een zeer speciale en scherpe vorm van humor is de ironie. Ironie is het prijzen van iets in een zodanige vorm, dat men duidelijk voelt, dat hetgeen wordt geprezen, in feite wordt afgekeurd. De zelf-ironie is tegenwoordig bij vele schrijvers in zwang. De schrijver heeft ter illustratie van zijn betoog nog enkele fragmenten uit zijn werk voorgedragen, en wel „De twee wilgen" uit de bundel „De toverdoos" en het tragi-komische verhaal „Karei en Kabeljetje" uit het jubileumboek van de Wereldbibliotheek. Het eerste is een sprookje en het tweede het verhaal van een zeemeermin, die in de Amsterdamse grachten wordt gevangen. Vooral dit laatste verhaal werd door de aanwezigen met spanning gevolgd. De Voorzitter, de de avond geopend had, waarbij hij de heer Dekker gelukwenste met de kortelings door hem verworven Marianne Philips-prijs, dankte de spreker voor zijn leerzaam en interessant betoog, waarbij hij ongetwijfeld uit naam van alle aanwezigen sprak. Het is jammer, dat dergelijke lezingen zo slecht door de leden worden bezocht. Het spontane applaus aan het einde van de avond was wel een duidelijk bewijs, dat het gebodene door de aanwezigen zeer op prijs werd gesteld. We hopen, dat, indien het Bestuur in het volgende seizoen weer een lezing door een van de bekende schrijvers belegt, de leden van onze Personeel- vereniging meer blijk van belangstelling zullen geven en vooral, dat degenen, die kaarten aanvragen dan niet op de avond zelf zullen weg blijven. Een kamer zonder boeken is als een lichaam zonder ziel. Cicero. Wie een boek aanraaktraakt een mens aan, omdat elk boek de afspie geling van een mens is. 51 (0)

Het Zeskant | 1955 | | pagina 20