Snijkophopperzuiger "TICHO OKEANSKII" beproefd. De „Ticho" is het zusterschip van de „Dalnevostochni", die door De Klop afgebouwd is. De technische installatie is reeds in een vorig Zeskant uitgebreid weergegeven, voor de „Ticho" zullen we ons dus uitsluitend bepalen bij het verloop der beproevingen, die een vrij langdurig karakter gehad hebben. Eerstens door tegenwerking van de natuur en vervolgens door een technische storing. Daar gaan we dan. Dinsdag 22 December werd het schip op de Oude Maas nabij de Baren- drechtse brug aan de drijvende leiding gemonteerd. Onze eerste proef gold dus het persen door de drijvende leiding. Deze proef duurde 6 uur en verliep vrij goed. De overnamecommissie was er tevreden mede. Het begon dus goed. Maar o wee. Het ging geleidelijk iets harder te waaien en de volgende dag was de wind al zo aanzienlijk in kracht toegenomen, dat het programma voor die dag niet eens volledig kon worden afgewerkt. Het opgezweepte water stortte zich met kracht op de drijvende leiding en ten slotte werd het te gevaarlijk voor het personeel om nog een stap op de leiding te zetten. Donderdag kwam de wind pas goed in zijn element. Allengs kwamen de berichten van de wal hoe ernstig de toestand was. Het water kwam onrust barend omhoog; men vreesde voor dijkdoorbraken. Spoedig werd besloten de beproeving te staken en naar huis te gaan. In de loop van Vrijdag werd het schip naar de werf gebracht. Maandag 27 December vertrokken we met geladen hopperruim naar zee. In Rotterdam werden eerst de kopassen gesteld; eerst om 8 uur 's avonds waren we buitengaats. Een stevig briesje deed het schip alras wat deinen en U begrijpt dat aanstonds de bemanning hiervan de gevolgen bemerkte. De heerlijke keukengeur was enkelen verre van aangenaam; integendeel: zij bedachten zelfs in een gulle bui de vissen der zee. Zo begonnen we aan de 20 uur vaarproef, een donkere nacht voor de boeg, een deinend schip onder de voeten. De volgende morgen bleek er iets te haperen. Dit werd op korte termijn bij Verschure verholpen. Daarna kozen we bij IJmuiden weer het ruime sop. De weer- 46 Vervolg op blz. 4 7)

Het Zeskant | 1955 | | pagina 6