A-F B E-T-A L-l N G Hiermede betuigen wij onze welgemeende dank aan de Directie van de Werf Gustoaan de sociale verzorgster Mej. Heynen en aan het personeel van de Apparatenbouw voor de zorg en medeleven tijdens de ziekte en bij het overlijden van de heer D, Breddels. Lucht is een merkwaardig iets. Als er geen lucht was, zouden we niet kunnen ademen en dus niet kunnen leven. Als er iemand in moeilijkheden zit en er komt op een bepaald ogenblik verbetering, dan zegt hij, dat hij „lucht" krijgt; dan is hij opgelucht! Er is ook lucht, die we niet gebruiken om in te ademen, maar die gebruikt wordt voor de aandrijving van gereedschap; luchthamers, luchtboren enz. Die lucht moet onder een zekere spanning staan en daarvoor zorgt het compressorhuis. De leidingen lopen over de gehele werf naar verschillende punten, waar de slangen aangekoppeld moeten worden. Als dat gebeurd is, gaat de man met het luchtgereedschap lustig aan het werk. Maar hij let er niet meer op, of de slangen ook goed aangekoppeld blijven. Hij heeft de koppeling vastgezet en daarmee uit. Hij vergeet, dat door allerlei oorzaken de koppelingen los kunnen raken en dus kunnen gaan lekken. Hij vergeet bij het afkoppelen van het gereedschap na te zien, of het ventiel in de slang wel goed werkt. Het kan zijn, dat dat ventiel vet geworden is en daarom niet meer goed afsluit. Dit alles met het gevolg, dat de lucht zonder enig doel de lucht ingaat! Op deze wijze gaat er veel perslucht verloren en moet er méér kracht wor den opgewekt om de spanning te houden, die voor het werken met lucht noodzakelijk is. „Lucht" verloren laten gaan is net zo erg als het verknoeien van materiaal of gereedschap. Denk er dus om: Is er geen „lucht" meer nodig, dan de kraan dichtdraaien, d.w.z. nagaan of het ventiel in orde is en of de slangen nog goed gekop peld zijn. „Het afbetalingswezen kan voor de samenleving strekken tot zegen of „tot vloek. „Het kan tot zegen strekken wanneer het aan het minder draagkrachtige „gedeelte van de bevolking mogelijk maakt, duurzame goederen te ver- „werven, die arbeid of kosten besparen, mits de afbetaling niet een te „zware belasting van het huishoudelijk budget vormen. „Het strekt tot vloek, wanneer het leidt tot aanschaffing van weinig nut- „tige voorwerpen en tot zware belasting van het huishoudelijk budget van „het bedoelde deel der bevolking. Fam. G. Brouwer, Giraffenstraat 24, Rotterdam. (Citaat uit een rede van de Staatssecretaris van Economische Zaken, Mr W. C. L. v. d. Grinten). (0) 65

Het Zeskant | 1955 | | pagina 15