IV. Purperkop: Zoals de naam reeds aangeft moeten zij een purperen kop hebben. Bij de mannen is deze inderdaad donkerder en mooier gekleurd. De bovenvin, d.w.z. het uiteinde hiervan, zit los en kan links en rechts naast de rug gelegd worden. De vrouwen: Bovenvin zit over de gehele lengte vast. Bij jonge exemplaren is dit het enige onderscheid, daar de kleur nog niet aanwezig is. V. Barbus oligolepus (Sumatra barbeeltje): De mannen: Langs de rugvin loopt een zwart zoompje. De vrouwen: Hebben aan beide zijden van het lichaam een stuk of zes zwarte vlekjes. Bij de geboorte hebben zowel de mannen als de vrouwen deze zwarte vlekjes. Na drie maanden verdwijnen deze bij de mannen. VI. Barbus Sumatraan: Voor vele liefhebbers moeilijk waar te nemen. Het is echter zo te zien: De mannen hebben in de staartlobben veel meer kleur. De vrouwen hebben kleurloze staartlobben. VII. Barbus Ticto: De mannen hebben een prachtige rode bovenvin met zwart omzoomd. De vrouwen worden groter en zijn minder gekleurd. VIII. Kegelvlekbarbeeltje: Is er een moeilijker vis te vinden wat betreft geslachtsonderscheid? We geloven het niet! Veel theorieën hierover. Wij menen echter dat het vol gende een goede onderscheiding kan geven: De mannen: Het randje om de iris (van het oog) is fel goud gekleurd. De vrouwen: Het randje om de iris is mat goud gekleurd. IX. Chinese danio: De mannen: Slanker van bouw en rood omzoomde bovenvin. De vrouwen: Buikpartij veel voller. X. Rivulus van Cuba: De mannen: Mooier van kleur. De vrouwen: Hebben in de staartwortel een zwart vlekje. Duur van uitkomen van de eieren ca vijf weken! Moet men dus veel geduld bij hebben. De jongen zijn direct zo groot als een jonggeboren guppy. Nog even een klein stukje over ons Guppy: We treffen dit visje aan in Zuid-Amerika en Indië. Dit visje, dat in zijn vaderland met millioenen voorkomt en daar de larven van de malariamug verdelgt, is zeer mooi en voor elke liefhebber een geliefd visje. Als bijzonderheid het volgende: Een paar mannetjes in een bakje kunnen het water „bezetten". Als we hierna deze mannen uit het bakje doen en er een aantal vrouwtjes inzetten, kunnen deze door het „bezette" water ook „bezet" geraken. Over een zestal weken kunnen zij dan zelfs een 30- tot 40-tal jongen werpen. Nu maar studeren voor de bak! Ons ledental werd weer met drie vermeerderd en Tropica telt momenteel weer meer dan honderd leden. DE SECRETARIS. 68 (0)

Het Zeskant | 1955 | | pagina 18