schappij op het Lyceumplein; later werd het eigen gebouw aan de Ver lengde Tolweg in gebruik genomen. Wat doen ze daar nu in Den Haagl Ziedaar een vraag, die men vaak op de werven hoort stellen. Nu, er zijn op het I.H.C.-bureau vier afdelingen, die ieder voor zich een facet van het I.H..C-werk behandelen. Deze zijn: het secretariaat, de boekhouding, de electro-technische- en de reclame afdeling. Onder het Secretariaat valt ook de Telex-installatie, waarmee I.H.C. en vennoten de gehele dag met elkaar in verbinding staan. Het Secretariaat behandelt de binnenkomende post, dikwijls brieven van cliënten en vertegenwoordigers met aanvragen voor offerten voor nieuwe orders. Voorzover belangrijk worden deze brieven aan een of meer venno ten toegezonden. Van de heel belangrijke worden „zesvouden" gemaakt voor elke vennoot een copie die op het ,,postrapport komen. Dat post- rapport is de ruggegraat voor de directievergadering, die elke Maandag in Den Haag gehouden wordt en waar van elke vennoot een directeur aan wezig is. Van elke vergadering produceert het I.H.C.-bureau notulen, waarin is vastgelegd wat er allemaal besproken is. Dat alles vereist een hele administratie, dat begrijpt U wel. De aanvragen van cliënten worden „projecten" genoemd en ingedeeld in verschillende groepen, zoals „Pro jecten Bagger", „Projecten Schepen" e.d. De projecten worden genummerd om hen uit elkaar te houden en vandaar de nummers PB 652 en PK 9006 e.d. die men in administratie en tekenkamers veel tegenkomt. De vennoot die een project uitwerkt, heet: penvoerder. Als een project een order ge worden is, krijgt het een Centraal Opdrachtnummer, oftewel CO-nummer; alle lezers ongetwijfeld wel bekend. Als het zo ver is, wordt de technische afwerking in handen gesteld van de vennoot-uitvoerder. Hoe het verder met zo n order gaat, weten de meesten van U beter dan wij in Den Haag. De van Cliënten ontvangen bedragen worden verrekend via de Boekhou ding van de I.H.C. Holland. Werkverdeelrekeningen en afrekenstaten zijn zo een paar termen die hier gebruikt worden. Een heel eigen plaats neemt de electro-technische afdeling in. Twee ingenieurs behandelen hier de problemen, die samenhangen met de electrische installatie van de door vennoten te bouwen werktuigen. In overleg met de constructeurs worden specificaties voor de betreffende onderleveranciers opgesteld. De Reclame-afdeling produceert de advertenties en drukwerken, waarmee de I.H.C. Holland haar naam verder tracht te verbreiden. Voor oningewij- den lijkt het hier wel eens op een wilde boel, vooral als er voor een of andere tentoonstelling of speciale gelegenheid in ijltempo foto's, films of drukwerken klaargemaakt moeten worden. Alles gebeurt in nauw contact met drukkers, fotografen, filmmensen en reclame-ontwerpers. In deze keuken wordt ook „Het Zeskant" voor U klaargemaakt. De redactie van „Het Zeskant" zelf is echter een commissie, die door vennoten is aangewezen, een van de vele commissies die de I.H.C. kent. Enkele andere zijn de Technische, de Reclame en de Telexcommissie en niet te vergeten de Commissie van Calculatoren en die van Administrateurs. Al die commissies ontmoeten elkaar min of meer regelmatig in de grote vergaderzaal van het I.H.C.-gebouw, behalve de Technische Commissie. Deze verkiest de vergaderzaal van het I.H.C.-laboratorium in Delft, waar zij nauwer contact heeft met het vele technische speurwerk, dat daar verzet wordt. Maar dat is een onderwerp, dat op zichzelf voldoende is voor een lang artikel. N- Q. (I.H.C.) 60

Het Zeskant | 1955 | | pagina 20