Een dog op of aan het water Als een mens vol zelfverzekerdheid zegt: „Ik ben toch niet gek? dan blijkt uit de vragende vorm al, dat hij toch enigszins twijfelt. Waarom we nu over die twijfel aan het doorzagen zijn? Wel, een werk nemer van een der vennoten van de I.H.C. heeft via de Ideeënbus van zijn onderneming voorgesteld, op alle werktekeningen het opschrift aan te brengen: „BIJ TWIJFELVRAAG!" De Ideeënbus-Commissie was het met deze suggestie niet eens, omdat zij van oordeel is, dat een dergelijk opschrift het vragen, ook als er geen reden voor twijfel is, in de hand zou werken. En dan kan het vragen een remmende factor worden. Maar tochMen zegt wel: Waar gewerkt wordt, worden fouten ge maakt. En die fouten kunnen evengoed op de tekenkamer als in de werk plaats gemaakt worden. Is er nu met een tekening iets niet in orde en gebruikt de arbeider, die het werkstuk moet maken, zijn gezonde verstand niet of gaat hij uit van de veronderstelling, dat de tekening wel goed zal zijn, dan kan men er op rekenen, dat het werkstuk verkeerd gemaakt wordt. Dat betekent: verlies van materiaal, verlies van werkuren, achterstand in de productie. Is de tekening duidelijk, dan is er geen kou aan de lucht. Maar als er op de tekening iets staat, dat de arbeider niet begrijpt, dan komen de moeilijk heden. Dan is het zaak om niet „stomweg" te maken, wat er staat. Dan komt het er op aan, je hersens te gebruiken. Maar ja, je komt er toch niet helemaal uit! Wat nu? Dan is er twijfel! En dan moet de man gaan vragen bij zijn baas. Die weet er wel meer van. En als de baas er ook niet uit kan komen, dan gaat die wel naar de tekenkamer, om inlichtingen. De grote vraag is echter: Wanneer is er reden om te twijfelen? Daar kunnen we maar één antwoord op geven, n.l.: Als je gezonde verstand je zegt, dat het niet kan, zoals het op de tekening staat aangegeven. Gaat de arbeider dan naar zijn baas, dan zal die baas heus ^niet zeggen. „Daar komt die vervelende vent weer aan met z'n vragen"; neen, dan denkt de baas: „Die knaap gebruikt z'n verstand!" Niet onnodig vragen. Wèl vragen, als er inderdaad twijfel is. Ogen open en je verstand laten werken. Dan wordt het werk, dat we onderhanden hebben, goed en dan kunnen we ook pleizier in het werk hebben. W. (Gusto) Voor sommigen wil „een dag op of aan het water" zeggen, een dag door gebracht aan het strand of aan de oever van een koel meer, onder een strakblauwe lucht met enkele, donzig-witte wolken erin. Een dag om te zwemmen en te baden in water, licht en lucht. Voor anderen betekent een dag op of aan het water een dag, waarop een flink briesje hun boot met witte zeilen over het wateroppervlak stuwt en zij zich heer en meester wanen. Voor duizenden Nederlanders is een dag aan het water echter een willekeurige dag, elke willekeurige dag, in Maart, Juli of November met niet zo bijster mooi, echt-Hollands weer. Ietwat nevelig in de vroege ochtend. Geen meer tussen groene weiden, maar een grote haven, de Waterweg of het IJ. Als zon dag begint is er op de vroege ochtend nog maar enkele tientallen meters zicht, maar de geluiden dragen extra-ver. Het is alsof door beper king van het ene zintuig, het andere verscherpt. Van vele honderden meters afstand dringen geluiden door, die anders niet te horen zijn. 62

Het Zeskant | 1955 | | pagina 22