Amerika geplukt, waarna ze terecht was gekomen in een Engelse katoen spinnerij in Bradford en door een Hamburgse importfirma naar Duitsland gehaald. De zijde was natuurlijk ook geverfd. Met anilinekleurstof van een chemische fabriek in Höchst aan de Main, gefabriceerd uit steenkolenteer van de Keulse gasfabriek, die gas maakte uit de Ruhrkolen. Maar de parapluie is nog niet compleet. De stof van het regenscherm wordt in opgerolde toestand bijeengehouden door een elastiekje. En dat elastiekje was in Hannover gemaakt uit gom, afkomstig uit de binnenlanden van Afrika en via Kameroen in West-Afrika geïmporteerd. De hennep, die in het elastiekje was verwerkt, had een reis van Manilla naar Duitsland moeten maken. Aan het einde van zo'n elastiekje zit een metalen ringetje, dat in het onder havige geval uit Silezië kwam. Dat ringetje gaat over een knoopje en waar kwam dat knoopje nu vandaan? Wel, het was gemaakt van echt hoorn en wel uit de hoorn van een buffel, die zijn leven gesleten had in de prairiën van Argentinië! Het dopje, dat over de punten van de baleinen wordt geschoven, als de parapluie dicht is, bleek zijn ontstaan te danken te hebben aan een fabriek in Wenen, maar onze professor heeft niet meer kunnen nagaan, waar het aluminium, waarvan dat dopje gemaakt was, vandaan is gekomen. Aan zo n ouderwetse, degelijke parapluie zat vroeger altijd een kwastje als versiering. Dat kwastje was een luxe en kwam dan ook uit Parijs. De zijde ervoor was in Lyon gesponnen en geverfd en de ruwe zijde was geleverd door een kwekerij van zijderupsen in Milaan (Italië). Het zijden kwastje was gespannen over een stukje karton en dat karton was gemaakt van houtvezels, afkomstig van boven uit de Pyreneeën (Spanje). Als gij, lezer, dit verhaal tot nu toe hebt gelezen, dan zal het U duidelijk zijn geworden, hoeveel arbeid er voor de vervaardiging van een betrekkelijk eenvoudig gebruiksvoorwerp moet worden verricht. Vervoer per trein, per schip, wellicht ook nog per karavaan. Brieven en telegrammen, telefoon gesprekken en contracten, zakenreizen, banken en credietinstellingen, dat alles speelt een rol in het productieproces. Tal van machines zijn er voor in werking gesteld, mijnarbeid is verricht. Op vele punten ter aarde werd gerekend, „gepland", georganiseerd, gedirigeerd, orders werden gegeven en uitgevoerd, er werd opgeslagen in magazijnen en er werd gecontroleerd en nog veel meer. En dat alles voor zo'n doodgewone parapluie. De Duitse professor heeft uitgerekend, dat er zes en twintig landen aan te pas zijn gekomen. En honderden mensen hebben er aan gewerkt. Die parapluie is een product van verschillende grondstoffen, maar ook een product van samenwerking. En zo is eigenlijk ieder ding, dat we gebruiken, een product van samenwerking. Moge men hieruit de lering trekken, dat de eenling eigenlijk niets kan bereiken en dat samenwerking nodig is. Altijd en overal! (0) 59

Het Zeskant | 1955 | | pagina 9