JUBILEUM C. J. MAAT van geboorte een Rus. In de eerste wereldoorlog was hij ingedeeld bi] een grenadiersregiment en werd begiftigd met de St. George-orde. Tijdens de krijgsverrichtingen geraakte hij in Duitse krijgsgevangenschap; hij werd van het ene kamp naar het andere overgebracht en kwam in 1917 in een kamp te Ems terecht. Vandaar uit waagde hij een ontvluchtingspoging. Hij zwom de rivier over en doolde enkele dagen in Nederland, zonder te weten, dat hij in Nederland was. Via een boer, waar hij onderdak vroeg, viel hij in handen van een veldwachter, die hem aan de militaire autoriteiten overgaf. Dat gebeurde in Ter Apel; vandaar naar Enschedé en daar kwam de heer Gretsof terecht in een... interneringskamp! Later kwam hij naar Rotterdam en werkte bij een Comité voor hulp aan ontsnapte Russische krijgsgevan genen. Het was de bedoeling, dat de heer Gretsof naar Rusland zou terug keren, maar inmiddels brak in Rusland de revolutie uit, die de terugkeer onmogelijk maakte. De heer Gretsof vestigde zich te Rotterdam, trouwde met een Nederlandse vrouw en werkte als mode-tekenaar. Vervolgens is hij zich op de techniek gaan toeleggen en door zelfstudie heeft hij de plaats veroverd, die hij thans inneemt. Een avontuurlijk leven, bekroond door een zilveren jubileum! C. J. Maat, in dienst getreden 19 Mei 1930. Dat staat in de personeels dossier te lezen. Inderdaad trad de heer Maat op die datum in dienst van de Werf Gusto; hij was toen 17 jaar oud en werd als assistent toegevoegd aan de heer Sterk. Hij nam toen de plaats in van de heer De Lange, die naar het Bedrijfsbureau Machinebouw was overgeplaatst. Later heeft de heer Maat nog onder de heer Venendaal gewerkt. Na verloop van tijd is hij evenwel zijn voorganger naar het Bedrijfsbureau Machinebouw gevolgd; 74 (0)

Het Zeskant | 1955 | | pagina 12