TROPICA CUióvoer Voor de maand Juni eens iets over visvoer. Wij mensen hebben ook graag een gevarieerd voedsel en waarom de vissen dan niet? Van de hand van Henri Deutz, de leider van het museumschip „Klein Artis", volgen hieronder enkele gegevens over het visvoer. Viskuit Op verschillende manieren is viskuit te gebruiken, bijv. in verse toestand van zee- en riviervis, maar ook gekookte kuit en zelfs kuit van gerookte of gestoomde vissen. In de stevige winter van 1946 op 1947, toen er aan geen levend voeder te komen was, heb ik bij wijze van proef mijn vissen groten deels in het leven gehouden met kuit van gerookte bokking. In alle omstandigheden is het van belang het kuit eerst te spoelen, zoals we dat ook met mosselen doen. Kuit van bokking, die soms erg zout kan zijn, dient men een uurtje in het water te laten staan om het zout te laten uittrekken en dan nog even goed naspoelen. Het wordt door vrijwel alle vissen gegeten. Tenslotte kan men kuit ook drogen, hetzij in de zon of in een oven(tje). In gemalen toestand kunnen dan zelfs de kleinste vissen het nuttigen. Een uitstekend voedsel, waardoor de vissen goed groeien. Vis Iedere liefhebber maakt het wel eens mee, dat een gestorven visje door zijn medebewoners wordt opgegeten. Vissen lusten dus ook vis! Óm hen hierin tegemoet te komen, kan men wel eens een gekookt visje met een draadje in het aquarium hangen. De vissen eten er van, totdat tenslotte de graat nog over is. Merkt men dat de dieren het niet geheel verwerken, dan is het overschot gemakkelijk te verwijderen. Vlees Kan zowel rauw als gekookt gegeven worden. Goed fijnhakken is een vereiste. Rauw vlees kan men met een mes gemakkelijk schrappen, waar door een zeer fijn voeder ontstaat. Matig voederen, er mogen vooral geen resten blijven liggen, daar gauw rottingsbacteriën ontstaan. Havermout en andere meelsoorten Droge havermout, deze malen en dan even weken is ook al weer een afwisseling in het vissen-menu. Het is zelfs een krachtig voedsel, want bij uitsluitend havermout voeren groeien de vissen goed. Allerlei andere producten, waar meel in verwerkt is, kan als voedsel dienst doen, zoals beschuit, koekjes, kaakjes, macarone, vermicelli en dgl. Steeds echter eerst fijn maken en weken. Brood, dat men hard laat worden en dan fijnmalen, is ook goed. Natuurlijk ook weer vóór de voedering weken. Met meelproducten voedere men vooral steeds zuinig, daar bij overmatige voedering troebelheid van het water kan ontstaan. (0) 87

Het Zeskant | 1955 | | pagina 25