de rykóte man ótraatarm. Gekookte aardappelen en groenten Ook dit mag men voor afwisseling wel eens geven. Zo om de ongeveer 14 dagen krijgen bij mij de vissen dat. Veel moeite om het klaar te maken is er niet voor te doen, want als regel kan men een heel kleine hoeveelheid van eigen maaltijd afnemen. Ik geef het als „bijvoer". D.w.z. als de vissen 's morgens reeds hun portie daphnia of ander voer hebben gehad, dan ga ik enige uren later mijn aquaria langs en deponeer daarin dan een zeer kleine hoeveelheid, welke meestal zo weinig is, dat er niet eens wat op de bodem terecht komt. Zie ik dat de vissen het op hebben, dan herhaal ik de voedering. Bij dergelijke voedingswijzen ik bedoel er mee, om de vissen eens iets niet „alledaags" te geven is het vaak vermakelijk te zien hoe de vissen daarop reageren. Soms lijkt het alsof ze het niet lusten, nemen iets in de bek, spuwen het weer terug, nemen het vervolgens weer op, weer terugspuwen en opnemen, totdat ze plotseling de smaak te pakken hebben en dan als een dolleman door het voedsel zwemmen, om zoveel mogelijk naar binnen te krijgen. Aardwormen of pieren Ook alweer voor alle vissen te gebruiken. Natuurlijk hangt het van de grootte der vissen af of men ze grote dan wel kleine wormen moet geven. Baarsachtigen en ook flinke goudvissen en dgl. kunnen flinke wormen ver werken, maar kleine vissen moeten fijngehakte wormpjes hebben. Bij mij krijgen de Maanvissen, Labyrinthsoorten en Barbelen ook wel eens een enkele maal kleine stukjes worm. Mijn ondervinding is, dat de vissen soms de wormen niet lusten. De smaak van de wormen schijnt verband te houden met hun plaats van herkomst. Zelfs heb ik eens enige uren na het voederen van wormen al mijn Chichliden verloren. Na onderzoek bleek mij, dat de dieren wormen hadden gekregen van een stuk grond, dat kort tevoren met een insectenbestrijdingsmiddel besproeid was geworden, waardoor waarschijnlijk de wormen vergiftigd zijn geweest. Dit voorval moge II tot lering strekken. Voedert vooral niet teveel met wormen, daar de urinelozing van de vissen uiteindelijk het aquariumwater troebel maakt. 88 (0)

Het Zeskant | 1955 | | pagina 26