aan dek van de baggermolen bleken na de lange sleepreis flink door roest te zijn aangetast, zodat de schepen er haveloos uitzagen. Maar met een kwast verf, flink wat vet en olie was het leed weer spoedig geleden. De vrijgave der schepen door de Douane had een vlot verloop en met een amicale schouderklop, (Lands wijs, lands eer) kon ik veel bereiken. Na de vrijgave door de douane werden de schepen naar een afgesloten terrein van de haven versleept, waar zich een kleine werf van het Gouvernement bevindt, met beperkte hulpmiddelen. Eerst ben ik begonnen met het overgeven van de inventarissen; maar het was onder dek zo warm en benauwd, dat ik er slechts enkele minuten achtereen kon vertoeven en herhaaldelijk naar boven moest om weer een luchtje te scheppen. Ondanks de ontoereikende hulpmiddelen en het montagepersoneel, dat geen verstand had van baggermaterieel en bovendien geen Engels ver staat, is het mij gelukt de molen en rotsbreker bedrijfsklaar te maken. Mijn kennis van het Spaans heeft mij over vele moeilijkheden heen geholpen. Van de molen moest alles eerst roestvrij worden gemaakt, de emmers van dek losbranden, lieren gangbaar maken, het achterschip van de molen de helling op voor het aanhangen van schroef en roer, de emmer ketting met emmers monteren, hetgeen op een waterdiepte van slechts 2Yi meter moest geschieden, vuren van de ketel leeghalen, aanmaken en opstoken, waarna op 9 Maart met het proefvaren kon worden be gonnen en de vereiste snelheid ruimschoots werd bereikt. Ook bij het baggeren deden zich geen moeilijkheden voor, zodat de molen tot genoegen van de autoriteiten werd overgenomen. Bij de rotsbreker moest ook heel wat werk worden verzet. Met behulp van een drijvende bok moest de rotshamer, de geleidekoker en ander materiaal eerst aan land worden gezet en later weer aan boord worden gemonteerd. Verder de bokkebenen in elkaar zetten, de bok monteren, draden inscheren enz. De ketel moet met hout worden gestookt als de rotsbreker in bedrijf is. Daarna kwam de beproeving op 12 Maart, waarvoor een plaats werd opgezocht, waar extra harde graniet zat. De rotsbreker lag op 4.25 meter water en mij werd gevraagd om de beitel vier meter gelijk te laten vallen. Doe het maar kalm aan in het begin, heb ik geadviseerd. Er werden 7 slagen per minuut gemaakt, waarbij de stukken graniet mij om de oren vlogen. Je mag voor zoiets wel een valhelm opzetten. Alles was echter dik in orde en de rotsbreker werd vlot overgenomen.'' „En Mijnheer Kolders, hoe staat het daar met de onderlinge verhoudingen tijdens het werk", zo vroegen wij verder: „De samenwerking, ook met de autoriteiten, was goed te noemen en de montage verliep vrij vlot. De montage-ploeg was vaak afwezig (amanha outro dia morgen is er wéér een dag) en moest met veel paaien en coca-cola of andere tractatie aan het werk worden gehouden. Verder veel feestdagen en vier dagen voor Carnaval-vieren. Ook werd het werk dikwijls onder broken door de langdurige hevige regens en zware onweders. 73

Het Zeskant | 1955 | | pagina 29