DRAADSNIJDEN EN DRAADROLLEN Er werd gewerkt van half acht tot half twaalf en van 1 tot 5 uur. Met de men selijke factor dient men in Brazilië ter dege rekening te houden, want de mensen voelen zich gauw achteruit gezet. Men moet wat amicaal en joviaal met ze om gaan". De Heer Kolders is op 24 Maart j.l. weer in Nederland teruggekeerd en wij kunnen dus constateren dat er weer twee speciale schepen tot genoegen van de opdrachtgevers zijn afgeleverd en de goede naam van de I.H.C.- produc ten in Brazilië opnieuw is bevestigd. v. D. (J. 6 K. Smit) Na het interessante artikel over het frezen van trapeziumdraad met meer voudige spoed op een kotterbank, geplaatst in het Zeskant van December 1954, zullen wij het ditmaal eens hebben over het maken van uitwendige schroefdraad. Hiervoor bestaan meerdere methoden. De meest bekende is die op de draaibank, waarbij het werkstuk draait, en een draadsnijbeitel er met een vooraf bepaalde spoed langs wordt bewogen. Velen zullen misschien niet weten, dat er nog een methode bestaat om op een draaibank draad te snijden, welke methode tot ongeveer een kleine vijftig jaar geleden werd toegepast op draaibanken welke geen draad transporteur hadden. Met een lange beitel, aan de ene zijde voorzien van een heft, welks einde onder de arm gekneld gehouden werd, terwijl het andere einde op een leunspaan lag zoals wij nu nog kennen voor houtdraaibanken, werd een flinke kras op het werkstuk gemaakt. De kunst was hierbij, de beitel zó te bewegen, dat de kras enigszins de spoed kreeg van de draad: dit was dus een bezigheid waarvoor de nodige handigheid vereist was. Daarna volgde een bewerking met een z.g. draadkam, eveneens een hand beitel waarvan het snijdende einde er uitzag als een snijmes uit een draadsnijkop. Werd de draadkam in de ingang van de eerste draadkras gebracht, dan volgde deze vanzelf de daarin liggende spoed, terwijl de draad verder het werkstuk op gesneden werd. Er zullen waarschijnlijk maar weinig draaiers zijn, die de bovenomschreven kunst nog verstaan. Inmiddels werd de klassieke draadsnij-methode geheel geautomatiseerd op de z.g. Cri-dan machine, die razend vlug de hele cyclus van: beitel op het werkstuk brengen, draadgedeelte langslopen, beitel terugtrekken en weer opnieuw (maar nu iets dieper) op het werkstuk brengen volbrengt, net zolang totdat de draad op diepte gesneden is. Deze machine kan deze kunst vertonen, zowel voor in- als uitwendige draad en dan nog voor zowel rechte- als tapse draad. 74

Het Zeskant | 1955 | | pagina 30