Naast het klassieke draadsnijden met één beitel werd de draadsnijkop- -machine) ontwikkeld, die met vier messen tegelijkertijd v/erkt, en de draad in één bewerking op volle diepte brengt. Een afwijkende werkmethode volgt de draadfreesmachine, waarbij het werkstuk maar heel langzaam ronddraait, terwijl de frees de draad direct op volle diepte, met één of meerdere draadtanden naast elkaar freest. Voor het bewerken van zeer nauwkeurige draad werd de draadslijp machine gemaakt, die bovendien een werkstuk dat reeds gehard is van draad kan voorzien. Deze machine bleek onontbeerlijk bij de fabricage van draadsnijtappen, daar men nu over een middel beschikte om het hinderlijke trekken van de draad na het harden van het materiaal te omzeilen. In 1937 kwam een nieuwe werkmethode zijn intrede doen in de fabricage van draad, namelijk het draadrollen of -walsen. Het cilindrische werkstuk wordt daarbij tussen twee geharde, en nauw keurig geslepen draadrollen gewalst, waarbij geleidelijk het draadprofiel in het materiaal wordt gedrukt. Daar waar de draadrol in het materiaal dringt wordt het aanwezige materiaal gedwongen een andere plaats te vinden en kruipt omhoog, waardoor de toppen van de draad gevormd worden. Daar er geen verspanning van het materiaal plaats vindt, wordt het mate riaal niet ingekerfd; integendeel de vezelrichting" van het materiaal volgt het verloop van de draad. Bij beproeving van de aldus verkregen draden is gebleken, dat de gerolde draad verschillende voordelen bezit. Als eerste voordeel valt direct het prachtige uiterlijk van de draad op, het draadoppervlak is als gepolijst. Door het walsproces en de koude vervorming is het buitenste materiaal wat harder geworden, waardoor de draad geen neiging tot vreten vertoont. Aangezien de draad het nauwkeurige evenbeeld" is van de draad op de draadrol, blijkt de draad geen enkele spoed- of profielafwijking te bezitten. Door deze laatste eigenschap kan de draad met een veel fijnere tolerantie vervaardigd worden, waarbij een uiterst soepel lopen in de moerdraad is verzekerd. Ten slotte bezit de gerolde draad nog een kwaliteit, die deze voor ver schillende constructies bij uitstek geschikt maakt: de draad bezit een \]/2 maal zo grote bestendigheid tegen vermoeidheid bij wisselbelasting, een eigenschap die bij het maken van drijfstangbouten e.d. op hoge prijs wordt gesteld. Moeilijk te verspannen materialen, zoals b.v. roestvrij staal en roodkoper, blijken zich zeer gemakkelijk te laten rollen. Naast een begrenzing voor de hardheid van het te rollen materiaal bestaat alleen de eis, dat het materiaal een rek van meer dan 10% heeft. De bewerking op zichzelf gaat zeer snel in zijn werk, zodat vrijwel alle te rollen draden (tot 76 mm) binnen enkele, tot maximum 90 seconden, gerold kunnen worden. H j. A BRON. (J. 6 K. Smit).

Het Zeskant | 1955 | | pagina 31