E- 55 D D D Wie dit opschrift boven dit artikel ziet staan, zal zich waarschijnlijk afvragen: Wat betekent dat? Is dat een scheikundige formule? Is het een nieuw verdelgingsmiddel van muggen, motten en andere insecten of heeft het iets met de ons allen bekende E 55 te maken? Het laatste is het geval. Goed: E 55, dat is een bekend begrio, maar wat betekenen dan die letters DDD? Die letters hebben ook iets met de E 55 te maken en wel speciaal met de rede, waarmede die tentoonstelling is geopend. De Voorzitter van het tentoonstellingsbestuur heeft er n.l. in zijn rede op gewezen, dat het land behoefte heeft aan flinke kerels; aan denkers, aan durvers en aan doeners. Het wil ons voorkomen, dat dit een stelling is, die niet weersproken kan worden. Niet alleen het land heeft dergelijke mensen nodig, maar ook ieder bedrijf. Nu is het in de regel zó, dat de eigenschappen van denken, durven en doen niet steeds in één persoon zijn verenigd. Is dat wel het geval, dan heeft men wel met een zeer bijzondere persoonlijkheid te maken. Is de rest nu waardeloos? Geenszins! We hebben mensen, die alleen denkers zijn, die alleen durvers zijn en die alleen doeners zijn. Maar om iets goeds tot stand te brengen hebben we alle drie die eigenschappen nodig. Wat ligt nu meer voor de hand, dan dat die drie gaan samenwerken? De denkers zijn de mensen met een zeer scherp verstand, die de plannen kunnen maken, die grote werken ontwerpen. Neem b.v. eens de tunnel onder de Maas (neen, die tunnel onder het 1} in Amsterdam moet nog gemaakt worden!); die tunnel is heus niet door een kruidenier, hoe bekwaam die overigens in zijn vak mag zijn, ontworpen. Daar hebben zeer knappe mensen over zitten denken; daarvoor zijn moeilijke berekeningen gemaakt en allerlei problemen moesten er voor opgelost worden. Dat deden de denkers! Nu kan men zo n tunnel op papier helemaal klaar hebben. Maar dan komt de uitvoering. Niet alleen de technische uitvoering, maar ook de economi sche. Men moet nagaan, wat zo'n tunnel gaat kosten en wat hij gaat ople veren. Allerlei belangen moeten tegen elkaar worden afgewogen. Bij een tunnel, die voor openbaar verkeer bestemd is, spreekt dat misschien niet zo sterk, maar neem nu eens als voorbeeld een grote scheepvaartmaat schappij, die een groot nieuw schip laat bouwen. Die maatschappij moet nagaan, hoeveel geld er in zulk een schip geïnvesteerd moet worden, wat dat schip aan onderhoud enz. gaat kosten enwat er mee verdiend (0) 69

Het Zeskant | 1955 | | pagina 7