BLOK MN HET BEEN voordeel Ij Discipline is een ding, waar de meeste Nederlanders niet graag over horen, maar niettemin geloven we, dat er niet zoveel mensen zijn, die bezwaar hebben tegen discipline, evenmin als een weldenkend mens een hekel heeft aan de politie, aan de brandweer, aan het ziekenhuis of aan de gevangenis (deze laatste voor zoveel hij er zelf niet in moet!). Het is misschien mogelijk een heel betoog te gaan houden over het wezen van de discipline; we kunnen ons gaan afvragen of die discipline nu eigenlijk wel altijd nodig is, maar we weten allemaal wel, dat discipline in een bedrijf een nood zakelijk iets is, dat de orde en netheid bevordert, die nu eenmaal onontbeerlijk is. Als men het bedrijf ziet als de plaats, waar de werknemer in samenwerking met zijn collega's zijn brood verdient, dan spreekt het wel van zelf, dat men zijn best doet de belangen van het bedrijf zo goed mogelijk te behar tigen, want als het het bedrijf goed gaat, gaat het de werknemer ook goed! En gaat het niet goed met het bedrijf, dan ondervinden de werknemers de gevolgen daarvan maar al te zeer aan den lijve. Wat heeft de discipline daarmede nu te maken? Alles! Discipline betekent het zich houden aan de gegeven werkvoorschriften, het zich houden aan de orde-maatregelen, aan de veiligheidsvoorschriften. Discipline is; het op tijd op het werk aanwezig zijn. Wil men graag op tijd naar huis, goed, maar dan ook op tijd komen. De werknemer heeft een arbeidsovereenkomst getekend en zich daarbij verplicht op de daarvoor vastgestelde uren arbeid te verrichten. Die overeenkomst moet men na komen. Stel eens, dat de werkgever zou zeggen: Jóngens, het schikt me van de week niet zo goed; we zullen het loon de volgende week wel betalen! Dan zou het huis te klein zijn. Discipline is: niet onder werktijd eten, buiten de daarvoor gestelde tijden. Als U een dag thuis bent, gaat U toch ook niet om een uur of tien een boterham eten? Daar zijn vaste tijden voor. Discipline is: het in acht nemen van de burgerlijke beleefdheid, ook op het werk. Het is ongedisciplineerd aan het einde van de werktijd zó hard weg te hollen, dat anderen onder de voet gelopen worden; om de fiets van de collega in de fietsenstalling omver te gooien en niet op te rapen; een andermans fietspomp te lenen en die na gebruik ergens in een hoek te smijten; in de garderobes de klerenhangers over de grond te slingeren; de (0) 89

Het Zeskant | 1955 | | pagina 7