SCHRIK „Metaaldraaiers, Uw krullenhaak!" Dat is de titel van een stukje geschie denis, geschreven door de heer D. Monsma, Inspecteur bij de Arbeids inspectie, in ,,De Veiligheid" van Juni j.l. De heer Monsma verhaalt, dat een draaier de schijnbaar zo veilige krullenhaak gebruikte om een kluwen draaikrullen te verwijderen, zonder de bank stil te zetten. Heel gewoon, nietwaar? Maar de vorm van de haak en het handvat van de krullenhaak (het oog) deugden niet. Want toen de haak door een sterke, niet-brekende krul werd gegrepen, kon de draaier zijn hand niet zo snel uit het oog van het handvat trekken. Het gevolg was een ernstige handverwonding. Ter voorkoming van onge vallen als het bovengenoemde raadt de heer Monsma ons aan, de krullen haak zó te wijzigen, dat de haak in voorkomende gevallen niet zal blijven vastzitten in de draaikrullen. Mocht dit onverhoopt toch nog gebeuren, dan moet de draaier zijn hand uit de krullenhaak kunnen trekken, d.w.z. de haak moet een goed handvat hebben. De heer Monsma geeft in overweging een handvat in spiraalvorm. Bij controle in onze draaierij bleek, dat ook onze draaiers nog van do hier boven genoemde moordenaars gebruiken. We hebben onmiddellijk al deze krullenhaken ingenomen en nieuwe, volgens het door de heer Monsma beschreven model, verstrekt. We zijn de heer Monsma erkentelijk voor zijn aanwijzingen. Maar nu nog iets anders: Metaaldraaiers! Uw beitel! De krullenhaak is nu prima, maar de spanenbreker is bijna nog belang rijker! Een van jullie collega's heeft kort geleden nog een ernstig handletsel opgelopen ten gevolge van het voorkomen van veel te lange spanen. Waarom niet de juiste beitel gebruikt, die tevens de spanen kan breken? Waarom nemen jullie al die risico s? Dat is toch niet nodig? Waarom zijn er zoveel oogartsen? Omdat er geen veiligheidsbrillen zijn? Neen, toch! Is Uw oog U niet heilig? Ja, toch wel? Houdt het dan veilig! J O. M. ...Velen van ons hebben in zee wel eens bruinvissen zien zwemmen, al maar jagend op makreel en jonge haring en wat dies meer zij. Ik heb altijd met een gevoel van bewondering de verrichtingen van de bruinvissen gevolgd. Maar ik weet nu, dat het minder aangenaam is als je tussen zo n school bruinvissen terecht komt; ik heb het namelijk aan den lijve onder vonden. Dat kwam zó! Een van mijn vrienden had een tent gekocht en zeurde maar aan mijn hoofd: ik moest en zou een weekend met hem gaan kam peren, ergens in de duinen. Na lang beraad stemde ik toe. (0) 113

Het Zeskant | 1955 | | pagina 15