omdat het zonder meer ook niet mogelijk is de verkeersbrug over het Hol lands Diep te passeren. Een dezer overspanningen moest op 4 Juli jl. naar de plaats van bestem ming gesleept worden, voor welk doel een deel van de Baanhoekspoorbrug verwijderd moest worden om passage van dit brugdeel mogelijk te maken. De Nederl. Spoorwegen hadden officieel bekend gemaakt, dat het trein verkeer tussen Dordrecht en Gorinchem op deze dag om 16.11 uur gestremd zou worden. Onze mede-vennoot de Klop heeft van deze gelegenheid een dankbaar gebruik gemaakt om het voor Russische rekening gebouwde viskoelschip „Zelenogorsk", (CO 259), eveneens de brug te laten passeren. De organisatie was in handen van Rijkswaterstaat en Spoorwegen, de sleeptransporten werden verricht door P. Smit Jr. en Sleepdienst Muller. Alles klopte als een bus, ondanks de spanning die er enkele uren van te voren nog heerste. De windkracht speelt namelijk een voorname rol bij dergelijke transporten, waarbij een zeer nauwe brugopening gepasseerd moet worden. Zodra de wind te sterk zou worden, d.w.z. windkracht 5 te boven zou gaan, zou het transport worden afgelast. Een sterke Oosten wind gedurende de morgenuren veroorzaakt een vliegende ebstroom op de rivier en houdt ons allen tot het laatste moment in spanning. Zou het doorgaan? Vroeg in de middag wordt de beslissing genomen: doorzetten. Om drie uur verschijnen twee sterke sleepboten aan de werf en over de vloed zet de sleep zich in beweging om post te vatten voor de brug, wach tend op de dingen die komen zouden. Allengs gaat de wind liggen, het begint te regenen. Om precies 10 minuten over vier dendert een trein over de brug, voorlopig de laatste. De reeds gereed liggende drijvende bok Heracles grijpt het. te verwijderen brugdeel in zijn sterke armen en langzaam wordt dit van de peilers verwijderd. Hon derden belangstellenden staan langs de oever van de rivier dit machtige schouwspel gade te slaan, ondanks de stromende regen, die onweerstaan baar naar beneden valt. Om ca. kwart voor vijf is een vrije doorvaart verkregen en, wat zeer belangrijk is, de wind is practisch gaan liggen. Op dit moment zetten de sleepboten zich in beweging om het 114 meter lange schip door de nauwe doorvaartopening te wringen. Het gelukt allemaal prachtig en om even vijf uur klinken van de achterste sleepboot twee korte stoten op de fluit, ten teken dat de vrijheid verkregen is voor de Zele nogorsk, die nog een uur van te voren in de machtige boeien gekluisterd was van de Baanhoekspoorbrug. De sleepboten gaan nu op volle kracht aan de kolos trekken en het transport verdwijnt in de nog steeds neer gutsende regen. Rotterdam is het einddoel, waar de CO 259 in dok zal worden opgenomen. Uit het regengordijn doemt uit tegenovergestelde richting het volgende transport op, de 11.000.000 kg wegende overspanning voor de Moerdijk spoorbrug. Ook dit passeert de nauwe doorgang zonder veel moeite, waarna de bok het verwijderde brugdeel weer netjes op zijn plaats depo neert. Om zeven uur dendert weer een trein over de brug; de verbinding DordrechtGorinchem is weer hersteld en de brug houdt de industrie langs de rivier weer in zijn greep. Wanneer zal de Minister het verlossende woord spreken en toestemming geven tot het maken van een beweegbaar gedeelte in deze brug? De noodzaak hiertoe is op 4 Juni weer duidelijk gebleken! B. (Klop) 95

Het Zeskant | 1955 | | pagina 27