VAN TEEZEEFJES NAAR „JIGS" Sedert het moment, waarop de mensheid de aardmineralen, zoals ijzer en koper, voor eigen behoefte leerde te gebruiken, zolang bestaat ook al het probleem van de zuivering van allerlei ertsen. Op tientallen manieren heeft men eeuwenlang gezocht naar vlugge en goedkope methoden om het erts in een zo zuiver mogelijke vorm van de gedolven grond te scheiden. Vooral de zeef bleek hierbij een uitstekend hulpmiddel. Nu was het gebruik van een zeef allesbehalve nieuw. Sinds jaar en dag werd en wordt dit hoogst nuttige instrument op alle mogelijke gebieden met groot succes gebruikt. Persoonlijk zouden wij ons bijvoorbeeld geen raad weten wanneer een huis-, tuin- en keukenzeefje ons niet tegen die moor dende melkvelletjes zou beschermen. Vanzelfsprekend heeft de moderne techniek met zo n simpel zeefje geen genoegen genomen en is er vooral in de laatste eeuw naarstig naar betere werkmethoden gezocht. Het bleek echter al spoedig, dat het zeef-principe in de practijk té goed voldeed om zonder meer opzij gescho ven te worden. Weliswaar heeft men natuurlijk enige hoogst ingewikkelde technische handig heidjes bedacht, maar in principe is er toch weinig veranderd. Ook in IHC-verband houden we ons al geruime tijd met het zuiveringsprobleem bezig. Als resul taat van jarenlange laboratorium-onderzoekingen is er op een gegeven moment een apparaat met de weidse naam IHC Holland-Schouten jig, uit de bus gekomen. Een mond vol! zult U wellicht zeggen, maar deze jigs zijn dan ook het modern ste op het gebied van de ertswinning! Bijgaande tekening moet U een idee geven van de bouw en de werkwijze van deze uit vier „kamers" bestaande jigs. Boven in de kamer, welke U op blz. 97 in door snede getekend ziet, wordt het water, zand en erts aangevoerd 1Hieronder bevindt zich een gecompliceerde uitvoering van Uw teezeefje (2), terwijl zich beneden in de kamer tenslotte een kubieke meter gewoon water bevindt. Nu zit het bijzondere van dit apparaat in de zij wand; daar bevindt zich namelijk een soort inge deukte deksel (3), welke door middel van een rubberring (4) waterdicht met de zijwand ver bonden is. Deze ring is een beetje beweegbaar en maakt het mogelijk dat het deksel ongeveer een centimeter naar binnen en naar buiten kan worden gedrukt. Een aan dit deksel bevestigde stang (5) wordt door een motor (6) in snel tempo heen en weer bewogen en drukt het dek sel op deze manier in een gestaag rhythme naar binnen en naar buiten. Het water in de kamer komt zelfs door die geringe uitwijking Jig-proefstand in het M.T.I. Jig, klaar voor verscheping bij C.S.

Het Zeskant | 1955 | | pagina 28