TEWATERLATING „SANDON 4" (CO. 312) 't Is Zaterdag, 16 Juli 1955, 12 uur en Uw verslaggever heeft z'n Zater- dagse taak er op zitten. Maar hij gaat nog niet huiswaarts; hij heeft nog alle tijd om een paar stukken af te doen, z n paperassen te gaan opbergen en dan nog rustig van een cigaret te gaan genieten. Hij heeft nog de tijd, want eerst om kwart over één zal de voor Thailand bestemde sleephopperzuiger het water ingaan. In de vergaderzaal van de ^Verf Gusto te Schiedam komen de genodigden bij elkaar. Onder hen merken we op Mevr. Fookiat Prathipasen, die het schip zal dopen en te water laten, Z.E. Generaal Chai Prathipasen, Ambas sadeur van Thailand te Parijs, de heer J. G. Kerlen Sr., waarnemend Consul-Generaal van Thailand te 's-Gravenhage, de heer P. Sang-Prayoon, Inspecteur van de Havenautoriteiten van Thailand en de heer H. v. d. Weel, Chief-Surveyor van Lloyd's Register te Rotterdam. Inmiddels is Uw verslaggever naar de helling gegaan, waar het in ver houding tot de normale arbeidsdag zeer stil is. Maar toch is er nog leven, onder het schip klinkt een dof gedreun. Stoere man nen zijn bezig het stophout onder het schip weg te slaan. Dat is op dit tijdstip reeds mogelijk, omdat het schip tot het ogenblik van de tewaterlating blijft rus ten op een groot aantal patent-stoppings. Deze pa tent-stoppings zijn zó ge construeerd, dat ze op het allerlaatste moment met één tik van een hamer wegge slagen kunnen worden. De bedrijfsleider van de afde ling Scheepsbouw loopt langs en onder het schip; alles wordt nog eens nage gaan en gecontroleerd. Hier moet nog een stopping weggehaald worden, daar moet nog een stut ver dwijnen. Het lijkt zo eenvoudig een schip te water te laten; één druk op de knop of het overhalen van een handle en het is gebeurd, maar vóór het zover is wordt er door de onbekende werkers een massa arbeid verzet! Inmiddels zijn de gasten op de tribune gearriveerd. De bedrijfsleider geeft het sein; „Alles klaar!" Dan werpt Mevr. Fookiat Prathipasen de fles champagne tegen de boeg van het schip en haalt de handle over, waardoor het schip vrijkomt op de hellingEven blijft het nog staan, maar dan glijdt het statig de helling af, zijn element tegemoet. Het Thai- landse volkslied weerklinkt; daar na het Wilhelmus. Er is weer een belangrijke stap gezet op het levenspad van de Werf Gusto en van de I.H.C. De naam „Sandon" heeft bij de

Het Zeskant | 1955 | | pagina 5