t}evaadijk s-pel Niets valt moeilijker, dan hem recht te doen wedervaren, die ons miskent. In verloop van betrekkelijk korte tijd zijn op de Werf driemaal gelijk soortige overtredingen geconstateerd, die voor de betrokkenen onaangename gevolgen hebben gehad. Het ging om werklieden, die des middags om 12 uur de poort uitgingen en 's middags niet meer terugkwamen. Geen ver lof gevraagd aan de baas, geen passeerbon, niets. Eenvoudig 's middags niet gekomen. Maar wat erger was: deze heren lieten hun penning op het penningbord hangen en wekten dus de indruk, dat zij op hun werk aan wezig waren. En het allerergste is, dat die penning des avonds om kwart voor vijf zeer bereidwillig door een van de collega's werd meegenomen! De gevolgen zijn niet uitgebleven. Drie man zijn op staande voet ontslagen en drie anderen zijn beboet. Het hierboven omschreven spel is een gevaarlijk spel! Het kan één keer lukken, het kan twee keer lukken, maar het staat wel vast, dat deze mensen op een gegeven ogenblik tegen de lamp lopen, met alle nare gevolgen die daaraan verbonden zijn. Bij een ontslag op staande voet verspeelt de man niet alleen zijn betrekking, maar ook zijn aanspraak op vacantie, op vacantietoeslag, op nog niet afgerekend tariefloon en op de winstdeling. In artikel 2 van het Fabrieksreglement staat letterlijk het volgende: ,,De werknemers zijn verplicht bij het binnenkomen van de fabriek hun „penning op het daarvoor bestemde nummerbord te hangen en bij het „verlaten van de fabriek hun penning van het bord af te nemen. De werk nemers, die behalve hun eigen penning ook die van een ander afnemen „of aan het bord hangen, begaan een ernstig vergrijp, dat met ontslag „gestraft kan worden.'' Laatstgenoemde straf is driemaal toegepast; in de andere gevallen is een boete opgelegd. Vrijwel al deze overtreders beriepen er zich op, „dat het wel meer gebeurt, dat men eikaars penning meeneemtWe weten niet, of deze bewering juist is. We weten wel, dat als iemand steelt, dit voor een ander geen vrijbrief kan zijn om ook te stelen. In iedere werkgemeenschap moet nu eenmaal orde en regelmaat zijn, wil de zaak goed draaien. Er bestaan dus bepalingen, waaraan een ieder zich moet houden. Deze bepalingen kan men o.a. in het Fabrieksreglement vinden. Wie zich niet aan die voorschriften en bepalingen houdt, stelt zichzelf daarmede buiten de ordelijke arbeidsgemeenschap en zal daarvan de gevolgen moeten dragen. Nogmaals: we weten niet, of het voor elkaar afnemen van de penningen een regelmatig voorkomend euvel is. Maar wie het doet, is in overtreding! Denk aan de eventuele gevolgen, niet alleen voor Uzelf, maar ook voor Uw gezin, voor Uw vrouw en kinderen. Houdt U aan de voorschriften. Bezwijk niet voor de onschuldige vraag van Uw collega, die zegt: „Doe me een lol en pik vanavond effe m'n penning mee!" Het kan hém zijn ontslag kostenen U! (0) 131

Het Zeskant | 1955 | | pagina 13