IETS OVER ANKERTOUWEN EN KABELKETTINGEN afscheid van New Biggin, haar bewoners en de Schotse kust om huiswaarts te keren. Toen zijn wij echte zeelui geworden, want we moesten 24 uur op volle snelheid varen. Nu hadden we zon vaart, dat de afstand tot IJmuiden te klein was. Echter dank zij de stuurvastheid van de stuurman zijn we in volle zee gebleven en hebben we Scheveningen nog even goede dag gezegd. In deze 24 uur viel de Zaterdagnacht en de nachturen hebben we benut om dek- en zoeklichten te beproeven. Met deze lichten was het oké. Vlak voor IJmuiden een laatste ceremonie, nl. handpeiling, als controle van het echolood. Vooral de echo was hierbij prima. Je mag zo maar niet de pieren binnen varen en daarom werd een meneer aan boord genomen, die ons schip veilig in de sluis loodste. Het was toen Zondagavond 21 uur 20 precies. Zonder moeilijkheden kwamen wij tegen middernacht weer in Amsterdam aan, waarmede deze goed geslaagde proefvaart tot het verleden behoorde. A. L. v. d. W. (Verschure) De vraag, wanneer voor het eerst van kettingen ge bruik is gemaakt, is niet met juistheid te beantwoor den. Volgens H. J. en G. A. J. Beckers Jr. in hun „Voor geschiedenis van Zuid-Lim burg" werd reeds rond de jaren 800 voor Christus in deze streken ijzer gebruikt. Eerst zou het hier zijn in gevoerd, doch later ter plaatse gefabriceerd in pri mitieve hoogovens, waar van overblijfselen gevonden zijn in Zuid-Limburg, op de Veluwe en in Drente. Vermoedelijk heeft men reeds zeer vroeg gebruik gemaakt van kettingen voor het ophangen van diverse artikelen; zo ziet men de ketting toegepast bij oude bruggen, terwijl op oude schilderijen van binnenhuistaferelen de ijzeren kookpot te zien is, hangende aan een ketting boven het open vuur. Omtrent het tijdstip, dat kettingen toepassing begonnen te vinden als anker kettingen is meer bekend. Met toestemming van de Heer Ir M. C. de Jong, volgt hier een gedeelte uit een artikel over ankerdamketting, door hem geschreven voor één der technische bladen: „In 1808 verwierf de Engelse firma Brown, Lenox 6 Co. Ltd. patent voor damketting op naam van Captain Brown, een collega van de bekende Lord Nelson. 108

Het Zeskant | 1955 | | pagina 24