„KARN AFULI" PROEFTOCHT GRIJPERHOPPER Op 21 en 22 Juli jl. zijn de beproevingen gehouden van de stoomgrijper- hopper „Karnafuli", door Verschure gebouwd voor de Commissioners for the Port of Chittagong (Pakistan). In alle vroegte op 21 Juli vertrok het schip uit IJmuiden naar de Wadden zee, waar allereerst de snelheidsproeven gehouden zouden worden. Daar deze proeven echter met geladen schip moesten plaats vinden, zijn we eerst gaan baggeren. Behoudens enige narigheid met een onwillige hijsdraad van een der grijpers, die met veel zachtheid behandeld wenste te worden, verliep het laden naar wens. Enkele optimisten meenden dat het met een uurtje wel bekeken zou zijn, maar dat viel bar tegen. Je kan met nat zand nu eenmaal geen koppen op de grijpers krijgen en de kraanmachinisten waren ongetwijfeld prima monteurs, maar onder water baggeren leer je niet in een paar uur. Zodoende werden het ruim vier uren in plaats van één. En dat voor ons, die de snelle hopperzuigers van de laatste jaren gewend zijn! Op dezelfde dag konden echter de snelheidsproeven nog worden voltooid en daar het schip tien knoop, die men ervan verwachtte, ook werkelijk bleek te halen, konden we alsnog terugzien op een wel bestede dag. De volgende ochtend gingen we op de baggerankers voor de baggerproef. De grijpers gingen overboord en vol spanning zagen we ze gevuld met water boven komen. Het bleek, dat de loods ons op een plaatsje had gebracht waar een paar meter teveel water stond. De hijsdraden verlengen ging niet, dus zijn we maar wat hogerop gaan zitten. Er is toen nog enige tijd genoeglijk gebaggerd en geborreld. Tegen het eind van de middag hadden we het wel gezien en het schip begon aan de terugreis naar IJmuiden, die tevens als duurproef zou dienen. Alle gasten verdwenen naar 104

Het Zeskant | 1955 | | pagina 4