DE NIEUWE EEUW (Vervolg Algemeen Gedeelte) Ook de Rotterdamsche Bank wees er onlangs weer eens op, hoe vrijwel geruisloos voor het grote publiek zich in de wereld een omwenteling vol trekt, welke eens op het leven van de gehele mensheid van enorme invloed zal zijn, d.w.z. wanneer „het electronische tijdvak" er zal zijn. De arbeidskracht van de mens zal dan nagenoeg geheel vervangen zijn door machines, welke automatisch alle handelingen van geest en hand ver richten. De mens behoeft slechts regelend in dit proces in te grijpen. Dat gebeurt in Amerika nu al op steeds groter schaal. Er zijn daar al een 2500 maatschappijen met meer of minder electronische productie. Monsterachtige electronische rekenmachines, welke voor 100.000 Dollar te koop zijn, wor den o.a. vervaardigd door dezelfde IBM, die onze „doodgewone" electrische sorteermachine van 27.000 loonkaarten per uur gemaakt heeft. (Dit geldt LSZ) 't Is waar, nóg kan zo iets niet als massa-artikel gemaakt worden, maar tochin de enorme nieuwe Ford-fabrieken in Cleveland worden al volop proeven genomen om letterlijk alles in de autoproductie electronisch te verrichten. Denkt U eens in, dat in ónze LSZ Metaalgieterij en Machinefabriek cylin- derblokken automatisch gevormd, gegoten, gereinigd, gegloeid, geboord, geperst, gepast, gemonteerd en wat niet al zouden worden, met automatische aanvoer en automatische montage van tapeinden, zuigers en stangen, enz., enz., die allemaal op hun beurt automatisch zijn vervaardigd, getest, gecon troleerd, aangevoerd en gemonteerd. Dat lijkt toch al te bont! En inderdaad, bij ons zal het nog wel direct zo'n vaart niet lopen als bij Ford, Westinghouse, Du Pont, Goodyear, Texas en zoveel andere hypermoderne Amerikaanse reuzen met hun massa productie. Niettemin, de snelle ontwikkeling der electronische productie zal geen verstandig mens meer achteloos voorbijgaan. De Chevrolet-auto wordt heus aan de lopende band wel al goedkoper gemaakt dan als stukwerk en toch ziet General Motors wat in die „electronics" om de productie van zijn ver over de 100.000 arbeiders nog zeer aanzienlijk op te voeren en...... nóg goedkoper te maken, zodat nog veel méér mensen hun trapkarretje en ploffiets kunnen vervangen door een sleetje. Daar zijn machines die 85 verschillende gaten, al dan niet met draad, in 17 seconden boren en dan het cylinderblok automatisch doorgeven voor een volgende behandeling. Tachtig cylinderblokken per uur kant en klaar, met een automatisch con trolerapport van elk blok er meteen bij! Datgene waar mogelijk ergens iets aan hapert, wordt onverbiddelijk meteen automatisch uitgerangeerd naar de schrothoop. Niet prutsen; nazien en verbeteren is in dat proces veel duurder dan nieuw maken. 119

Het Zeskant | 1955 | | pagina 23