RECHTZETTING Madagascar, dat door de Straat van Mozambique met een breedte van 400 tot 1000 km van het Afrikaanse vasteland wordt gescheiden. De bodem van het eiland bevat tamelijk' grote hoeveelheden niet onbelang rijke delfstoffen, zoals grafiet, mica, steenkool, goud, vele soorten edel- en halfedelstenen en petroleum. Gezien haar bergachtig karakter is het grootste deel van de bodem erg onvruchtbaar. Alleen in de dalen vindt men grote oppervlakten met een vruchtbare door de rivieren aangeslibde bodem. De bevolking (ca. 4.500.000 zielen), die een vermenging is van aan de Papoea's verwante Indonesische rassen met Indiërs en Arabieren, verbouwt in deze vruchtbare dalen vooral rijst het hoofdvoedsel van de bevolking en verder mais, koffie, suiker, tabak, kruidnagelen, vezelplanten en vanille. Naast deze landbouw is veeteelt het belangrijkste middel van bestaan op het eiland. De in dustrieën, die op het eiland voorkomen, zijn vooral gericht op de verwer king van de landbouw- en veeteeltproducten. De belangrijkste bedrijven zijn vleesconservenfabrieken, rijstpellerijen, vezelverwerkende bedrijven en enkele kleine scheepswerven. In 1500 werd het eiland door de Portugezen ontdekt. Dit leidde echter niet tot een blijvende vestiging. Na de Portugezen werd het eiland ook her haaldelijk door de Hollanders, de Engelsen en de Fransen aangedaan, daar het immers juist op de vroegere scheepvaartroute (om Kaap de Goede Hoop) naar Indië is gelegen. De Fransen toonden echter de meeste belang stelling, zodat Madagascar thans sinds 1896 een Franse kolonie is. Na de jongste wereldoorlog zijn de Fransen er toe overgegaan om ook deze kolonie tot ontwikkeling te brengen. De economische ontsluiting er van wordt echter bemoeilijkt door haar ontoegankelijk karakter. Het groot ste probleem is hierbij dan ook het tot ontwikkeling brengen van het verkeerswezen. Van de rivieren zijn er slechts enkele bevaarbaar. Spoor wegaanleg is moeilijk en kostbaar. Ook van overzee is het eiland groten deels moeilijk te benaderen door de vele voor de kust liggende koraalriffen en zandbanken. Om in deze situatie verbetering te brengen is men er thans o.a. toe overgegaan om door de kustvlakte een kanaal te graven voor de binnenscheepvaart en om verschillende vooral aan de Westkust van het eiland liggende inhammen uit te baggeren. A. L. (I.H.C.) Op de omslagfoto van Augustus j.l. is van diverse zijden critiek losgekomen. Onze precisie-collega van Conrad-Stork had zich namelijk door de foto graaf laten verleiden om vlug even te poseren, zonder dat hij tijd kreeg om even een „technisch verantwoorde" pose te kiezen. Onze dank aan de lezers, die ons hierop opmerkzaam maakten. 123

Het Zeskant | 1955 | | pagina 27