KIJKJE OVER BUURMAN's schutting Hoe men op nauwelijks zestig kilometer afstand een totaal andere wereld kan aantreffen, werd ons weer een geïllustreerd door „De Schakel Blijkens het voetbalverslag kreeg een speler, toen hij naast schoot, het advies zich tot de paplap ja heus: p-a-p-l-a-p te wenden voor een nieuwe bril. Wij vragen ons af hoe een benoordenijse paplap bezuiden het IJ heet. Als die tunnel er ooit komt moeten wij maar eens ter plaatse gaan kijken Eveneens zouden wij in Schiedam poolshoogte willen gaan nemen bij de joggelmachine, waarvoor een schraag werd voorgesteld, een schraag zeggen wij, maar het was eigenlijk meer een rollende bank. Een rollende bank voor een joggelmachine. ti kunt het Gusto-nieuws erop naslaan, maar wendt U eerst tot de paplap voor een nieuwe bril De al te weinig bezongen dichter van Sliedrecht, Gédégé, wijdt een vers aan de nieuwe spelling. Wij hebben daar zo onze eigen ideeën over. Lange ij, griekse y, c, ch en q gingen zo de laan uit. Cijfers werden „seifers". Verdere voorbeelden: masjienes, arbeitsburo, kommissie, klatur- gaut, personeelsjef, sreifburo, argiefkast, prakties, eggopeiling, entousjasme, akwarium. Let wel, dit is niet de „nieuwe spelling, maar „Ieronikus z n allernieuwste. Conrad-Stork bijna hadden wij geschreven Konratstork heeft een heleboel te vertellen over afdelingskasbestuur, bijstandsfonds, kwartaalafre kening, ontslagaanvrage en -verlening, kortom over het hele systeem van allerlei op zichzelf ongetwijfeld lofwaardige en nuttige kassen, fondsen en commissies, die tegenwoordig het werk geven en het werk nemen tot zon ingewikkelde en ernstige zaak maken. Het is altijd moeilijk om daarbij iets te vinden, waarop wij de pijlen van onze ironie kunnen richten. Het is allemaal zo grimmig, ernstig en belangrijk Bij L.S.Z. een artikel over onze wondere wereld en de moderne techniek. Aan het slot vraagt de schrijver zich af of de mens met al die mooie dingen er wel beter aan toe is of dat wij ons strelen met de glans van wijlen Koning Roboam's koperen schilderen, terwijl een wereldkatastrofe op komst is. Bij alle glans en schittering van onze atoomtijd wordt het wel zaak, dat wij ons verstand gaan krijgen. Zoniet, dan maakt het Zonnestelsel aardig kans om een dubbelster te worden, met onze Aarde als tweede ster. Ook ernstig was het gezicht van de voorzitter van J. 6 K.'s wandelvereni ging, dat ons uit de pagina's van het firmanieuws aankeek. Eerst dachten wij, dat het een politieke meneer was, een revolutionnair, die aan de Kinderdijk zijn loopbaan begonnen was en in gedachten zagen wij al een bos vaandels, glanzende laarzen en hoorden wij stoere muziek. Maar het mocht niet waar zijn en dat was wel zo goed. 124

Het Zeskant | 1955 | | pagina 28