~üh-~- - W EEN NIEUWE MOERBORGING Voor vastzetton Fig. A 2 Borgring voor gebruik. Na vastzetten Het is reeds jaren lang een pro bleem in de machinebouw (werk tuigbouw etc.) om een goede moerborging te maken, tegen los werken van de moer of een bout verbinding welke in bewegende machinedelen is gemonteerd of op een stilstaande constructie is aan gebracht. Er zijn reeds vele manieren toegepast en het is geen eenvoudige taak om hiervoor nu een betere uit te vinden De tot nu toe gebruikelijke zijn wel: le. De meest bekende en eenvou dige moerborging is die door middel van een splitpen of ijzerdraadje, hetzij door een gaatje in de moer of achter de moer. Een betere uitvoering van de onder 1 genoemde is wel de kroonmoer, doch ook deze heeft bezwaren, zoals ieder in de praktijk wel heeft ge merkt. Een andere veel gebruikte methode is het gebruik van een normale moer, waardoor een onderlegring en boven deze moer een contra-moer. Deze uitvoering is duur, daar men twee moeren en een ring gebruikt; bovendien, en dat is ook belangrijk, wordt de bout langer. Stalen verende ringen, welke wel goed borgen doch meestal het opper- p. r5 vlak van de moer en het werk- r Iy. CJ. stuk beschadigen, terwijl bij die delen welke herhaalde malen gemonteerd en gedemonteerd moeten worden, vernieuwing van de ringen noodzakelijk is. Het is natuurlijk niet te verwon deren dat men in dit tijdperk van de plastics (kunststoffen) ook ge zocht heeft het moerborgprobleem op te lossen. Als eerste resultaat hiervan werd in Amerika een zelf- borgende moer gemaakt die onder de naam „locknut" in de handel werd gebracht en welke wij ook hebben toegepast in de diverse onderdelen van „Donzere- Mon- dragon". Deze moerborging vol- 2e. 3e. 4e. 117

Het Zeskant | 1955 | | pagina 5