DE POST Wrk l^m-rr >4-& ,,De Post" is in ieder bedrijf een zeer belangrijke factor. De post brengt de aanvragen en orders binnen, zij bezorgt de aanbiedingen en de beves tigingen. De post is een onmisbare schakel in het bedrijfsleven. Vroeger werden de Posterijen wel eens „Tante Post" genoemd en dat was dan een minder vleiende benaming, die smalend werd gebruikt, als de post weer eens een keer langzaam was geweest of zich te star aan de officiële voorschriften had gehouden. Zo gebeurde het wel eens, dat een briefkaart, die in 1910 in de brievenbus werd gedaan, op de een of andere manier in die bus bleef vastzitten en pas te voorschijn kwam als jaren later zo'n brievenbus voor een reparatie uit elkaar gehaald moest worden. Kwam die briefkaart nu b.v. in het jaar 1925 te voorschijn, dan nam „Tante Post" haar in de bestelling op en de geadresseerde kreeg haar netjes thuis bezorgd, maar met de nodige strafport, omdat in de tussenliggende jaren b.v. het tarief was verhoogd of de gebruikte postzegel ongeldig was geworden. Er is echter bij de Post, die officieel „het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie" heet, in de laatste tientallen jaren veel veranderd. Heel vroeger werd de post per postkoets vervoerd en uit die tijd stamt ook het symbool van de Posterijen: de posthoorn. Immers, door hoorngeschal kondigde de postmeester in vroeger jaren zijn komst aan! De post ver voerde in de oude tijden niet alleen brieven, maar ook reizigers gmgen met de postkoets mee. Tal val „logementen" droegen dan ook de naam van „De postkoets", „De Posthoorn" enz. De enorme omvang, die het briefverkeer in de loop der tijden heeft gekre gen, maakte het noodzakelijk, dat de Posterijen zich losmaakten van de ouderwetse en omslachtige wijze van postverwerking. Werden de brieven vroeger met een handstempel gestempeld, tegenwoordig gebeurt dit op de grote kantoren geheel machinaal. Het Hoofdpostkantoor te 's-Gravenhage is wel een sprekend voorbeeld van een hypermoderne postverwerking, 's Morgens vroeg vindt de eerste bus lichting plaats en alle poststukken gaan dan in postzakken naar het Hoofdpostkantoor. Daar aangekomen, geen gesjouw met zakken meer: alles gaat via transportbanden naar een van de bovenste verdiepingen van het grote gebouw. Daar worden de zakken geopend en leeggestort op een lopende band en aan die lopende band zit een groot aantal postambtenaren, (0) 141

Het Zeskant | 1955 | | pagina 7