die niet anders doen, dan de brieven van de lopende band nemen en ze in metalen bakjes plaatsen, allemaal zó, dat de postzegels links onderaan komen. Die bakjes gaan weer per transportband verder, naar de stempelafdeling. De inhoud van een bakje wordt in de stempelmachine geplaatst, één druk op de knop en in een razend snel tempo worden alle brieven keurig netjes afgestempeld. Dan gaan de brieven weer in het bakje naar de sorteerafdeling. De sorteer- machine, de Transorma, is een wonder van techniek. De brieven worden daar in een soort goot, rechtopstaand, aangevoerd. De man, die de machine bedient, de „transormist", leest de plaats van bestemming en slaat op een toetsenbord drie cijfers aan. Iedere plaats in het land heeft zijn eigen getal. Is het getal aangeslagen, dan verdwijnt de brief in de machine en komt dan automatisch in het voor de betrokken plaats bestemde vakje terecht. De expeditie-mensen hebben nu niets anders meer te doen, dan de brieven uit de vakjes te halen, er een bundeltje van te maken (ook het binden van een touwtje om een pakje brieven gebeurt automatisch!) en er een briefje met de plaatsnaam aan te hechten. Die bundeltjes gaan in de post zakken en die postzakken gaan naar de treinen. We hebben al gezegd, dat de sorteerafdeling op een van de bovenste verdiepingen van het postkantoor is gevestigd. De zakken moeten dus weer naar beneden. En dat gaat heel eenvoudig. Men werpt de postzak in een gat in de vloer en dan glijdt de zak door een spiraalvormige koker naar beneden en komt terecht bij de lorries, die klaar staan om de postzakken naar de treinen te brengen. Nu wil het wel eens voorkomen, dat die koker op de een of andere manier door de postzakken verstopt raakt. Geen nood; er wordt via luidsprekers afgeroepen, dat de koker, de „sul verstopt is en op hetzelfde ogenblik verdwijnen er een of meer monteurs langs dezelfde weg als de postzakken naar beneden om de storing op te heffen! Alles is er op ingesteld om de brieven, die 's avonds in de brievenbussen gedaan worden, de volgende morgen vroeg bij de geadresseerden te bezor gen. De gehele technische installatie is er op berekend, alles zo vlot mogelijk te laten verlopen. Maar als er nu eens een kink in de kabel komt? Als er b.v. te veel bakjes met brieven bij de sorteermachine komen en deze kan de stroom niet meer verwerken? Dan worden er maatregelen getroffen en wel door de man op de commandopost. Er is een centrale post, waar op een tableau alle onderdelen van het geweldige apparaat met lichtjes zijn aangegeven. De man, die dienst doet in de centrale commandopost, ziet alles op het tableau. Hapert er een transportband, dan wordt het groene lichtje op het tableau rood. De centrale schakelt dan direct een andere band in en roept een monteur op, om de uitgeschakelde band na te kijken. Krijgt de sorteermachine te veei te verwerken, dan stuurt de man van de centrale de brievenbakjes via een andere band naar een tweede sorteer machine. Is er te weinig werk, dan verhoogt hij de snelheid van de transportbanden enz. Men moge vroeger dan wel eens smalend over „Tante Post gesproken hebben, tegenwoordig is de post geen oude tante meer. Ze is een actieve dame met moderne opvattingen; een dame, die bij het klimmen der jaren steeds jonger wordt! Ze heeft ons gevraagd, U nog een verzoek over te brengen en wel dit: „Wilt LI Uw brieven duidelijk en volledig adresseren, de postzegel altijd in de rechterbovenhoek plakken en de brieven zo vroeg mogelijk ter post bezorgen?" Dan kan ze er overdag al wat aan werken, want 's avonds is het toch al zo druk! W. 142 (0)

Het Zeskant | 1955 | | pagina 8