Waggelend door de moerassen van Madagascar windmolen in toepassing heeft gebracht voor het afwateringsprobleem, meer dan om de een of andere brillante technische vondst. Op deze wijze heeft hij meren en moerassen drooggelegd, zodat de windmolen het symbool van Holland is geworden. Voor ons Nederlanders, zijn zij de tekenen van triumph in plaats van alleen maar schilderachtige punten in het polderland. Zijn tijdgenoten echter schoten dermate in waardering voor de grootsheid van zijn ideeën te kort, dat zij zelfs datum en plaats van zijn dood niet hebben opgetekend. Misschien kwam dat omdat zijn genie zo dicht aan gezond verstand grensde; het was nauwelijks meer dan dat. De naam Madagascar heeft al een paar maan den een vertrouwde klank in I.H.C.-kringen. Deze Franse kolonie, waar we in de vorige Zeskanteditie al het een en ander over verteld hebben, heeft namelijk met onvoorstelbare grote vervoersproblemen te kampen. Onbegaanbare bergketens en verrader lijke moerassen maken het transport in dit land practisch onmogelijk. Wanneer de landsrege ring haar ver in het bin nenland gelegen aard- rijkdommen wenst te exploiteren, moeten ber gen en moerassen over- .passen en meten in de constractiehal" wonnen worden. Die bergen vallen buiten on ze belangstelling, maar van die moerassen wisten wij wel iets. Men kan in het algemeen twee oplossingen zoeken: een moeras dempen of weggraven. Aangezien men in de practijk echter dikwijls het gemakkelijkst (en dus het goedkoopst) een kanaal kan graven, is er uiteindelijk besloten om een twintig meter breed kanaal over een lengte van 30 km tot een diepte van 3 meter uit te baggeren. Het leggen van een verband tussen de namen Madagascar en I.H.C. is op zo n moment geen heksentoer meer en sinds enige maanden is men bij Conrad-Stork en Verschure reeds druk in de weer met de orders CO. 340350. Achter deze nummers verbergen zich namelijk een tweetal baggermolens, waarvoor Verschure de hoofd- en ladderbokken, de bagger- emmers en de ladder- en leirollen zal vervaardigen. De vervaardiging van de baggerpontons, de hulppontons CO. 341 en CO. 351, de transporteurs, de heren etc., heeft Conrad-Stork voor haar rekening genomen, terwijl de 133

Het Zeskant | 1955 | | pagina 29