gehele montage ook bij C.-S. berust. Toen wij de naam van dit Franse eiland voor de eerste keer hoorden noemen, waren we al direct vol belangstelling. LI moet het ons maar niet kwalijk nemen, maar diep in ons romantische hart bewaren we nog steeds de hunkering naar het een of andere „Eiland in de Oceaan waar het leven zoet en zonnig moet zijn. En juist wanneer je het zo moeilijk kunt voorstellen hoe onze prozaïsche werven voor zo'n romantisch klinkend eiland iets bruikbaars kunnen produceren, wil je graag precies weten wat er op stapel staat. De tekenkamer van Conrad-Stork is in zulke gevallen de beste inlichtingenbron en we hebben ons dus direct tot de constructeur van de baggermolens gewend. Bij nadere informatie bleken de molens niet tot het type te behoren, waar van er dertien in het dozijn gaan. Als we ze met ons leken-verstand zouden moeten beschrijven, dan kunt U zich het beste een anker-slingerende molen voorstellen, die zich waggelend een weg door het moeras baant. Het is in dat moerasgebied namelijk niet mogelijk om op de normale manier een anker uit te zetten, waaraan de ponton zich kan verhalen. Eén stap buiten de baggermolen en je staat tot je kin in de modder. Aangezien de molen tijdens het baggeren toch een heen- en weergaande beweging moet maken, zijn er vóór op de ponton aan beide zijden masten opgesteld. Deze slingeren de ankers schuin naar voren, totdat ze ergens in het moeras houvast hebben gevonden en de molen zich met behulp van de, op het dek opgestelde, lieren kan verhalen. Behalve de zijdelingse beweging, moet de molen echter ook vooruit kunnen komen. Men heeft daartoe een tweetal (enkele meters uit elkaar staande) palen in de ponton geconstrueerd, die dwars door de ponton héén, in de bodem kunnen zakken. Als men nu naar links wil, dan wordt de rechterpaal omhoog gehaald en doet men de ponton door middel van de ankerlieren om de linker paal naar links draaien. De molen ligt nu scheef en de opge haalde rechterpaal ligt dan schuin vóór de linker. Laat men vervolgens de rechterpaal naar beneden zakken en de linker omhoog gaan, dan kan de ponton weer door de ankerlieren naar rechts en dus ook een tikkeltje naar voren getrokken worden. Je kunt hier werkelijk wel van waggelen spreken! Al deze bijzonderheden verhinderen echter niet, dat de molen ongetwij- feld haar mannetje staat. De emmers van 195 liter inhoud grabbelen maxi maal zo'n 200 kubieke meter bagger per uur uit het moeras, dat zij 30 meter uit het hart van het kanaal via een trans porteur op een hulppon ton als een dijk langs het kanaal opwerpen. Zo alles met elkaar is het een heel gevaarte, temeer daar de molen nog verschillende bij komstigheden aan boord heeft. De behuizing vanhet personeel, de stroom- J- r» paLen "waggel,. Schema Ponton 134

Het Zeskant | 1955 | | pagina 30