m.s. „GVARDEYSK" TEWATERLATING C.O. 262 Vrijdag 14 October was de dag aangebroken, dat de laatste van de serie van vijf voor Rusland in aanbouw zijnde viskoelschepen bij ,,De Klop" te water gelaten kon worden. Op deze nevelige herfstdag had zich reeds een talrijk publiek op de werf verzameld, toen de Directie met genodigden zich naar het podium begaven. Mevrouw Matiuchin, echtgenote van de hoofd-inspecteur, die belast is met het toezicht op de bouw van deze serie schepen, verrichtte de doop plechtigheid. Precies op het tijdstip van de kentering van het getij geeft de Rijkswater staat het teken, dat de scheepvaart op de rivier is stilgelegd en even later klinkt het eerste commando van de werfbaas. Na het tweede commando worden alle keggen met donderend geraas onder de romp weggeslagen en de fles champagne slaat schuimend tegen de boeg kapot. Eén stopping is nog weerbarstig en tracht de menselijke kracht te weerstaan, doch te ver geefs. Het schip zet zich langzaam in beweging en allengs sneller gaat de „Gvardeysk" haar element tegemoet, het achterschip raakt het water, dat schuimend omhoog spat en luttele momenten later kraken de goten en sleden nog even onder de boeg. Het schip duikt dan in het water; het lijkt wel of ze nog even een diepe buiging maakt voor het haar nastarende publiek. Daarna wordt de kop fier opgericht, ten teken dat zij nu in haar element is. Staaldraden en kettingen trekken zich nu strak en de snelheid wordt zo sterk afgeremd, dat binnen enkele tientallen seconden de vaart er geheel uit is. Een tweetal sleepboten ontfermen zich dan over de ca. 1800 ton wegende stalen kolos om deze in de werfhaven te slepen voor verdere afbouw. In vaktermen gesproken: „Met goed gevolg te water gelaten". Kort voor de tewaterlating werd van de N.V. Nederlandsche Spoorwegen bericht ontvangen, dat gunstig werd beschikt op ons verzoek om t.z.t. een deel van de Baanhoek Spoorbrug over de Merwede te mogen verwijderen voor vrije doorvaart naar zee. Dientengevolge kan het schip aan de werf geheel worden afgebouwd. B. (De Klop) 130 (Vervolg Algem. Ged. op blz. 131)

Het Zeskant | 1955 | | pagina 6