DE KOOLZUURNATBLUSSER Een koolzuurnatblusser bestaat uit een cylinder of kegelvormig lichaam gevuld met een oplossing van dubbelkoolzure soda in water. In dit apparaat is aangebracht een stalen korfje waarin een tube van glas, gevuld met zoutzuur of wijnsteenzuur. Aan het toestel bevindt zich een slagknop, welke de glazen ampul breekt waarna het zuur zich vermengt met de dubbelkoolzure soda. Hierdoor ontstaat een chemische reactie welke koolzuurgas ontwikkelt. Bij voorkeur zal men de slagknop voor zich op de grond inslaan, waarbij het er dan op aan komt het apparaat in dezelfde stand te blijven houden dus met de slagknop naar beneden. De koolzuurgasbei welke ontstaat zal zich dan boven in het toestel bevinden en gaat met een druk van plm. 4 atm. op de vloeistof drukken en zal deze dan met een krachtige straal uitdrijven. Bij het kegelmo del bevindt zich het spuit- mondstuk aan de punt van de kegel dus moeten we dit apparaat wel eens iets over laten hellen teneinde de straal op de vuurhaard te richten, vermits men er goed op blijft toezien dat het mondstuk naar boven gericht blijft. Het cylinder- model zal gemakkelijker in verticale stand te houden zijn, want hier bevindt het mondstuk zich aan de zij kant, zodat de straal hori zontaal er uit komt. De reactie na het inslaan is zeer snel, zodat men dus de brand eerst zo dicht mogelijk moet benaderen. Is de brand geblust alvorens het apparaat is leeggespoten dan keert men het om, (slagknop naar boven). Hierdoor zal de koolzuurgasbel door het mondstuk ontsnappen en blijft het resterende water achter zodat onnodige waterschade wordt voorkomen. Natblasser (0) 185

Het Zeskant | 1955 | | pagina 15