BRAND! Mocht het apparaat na de inslag niet werken, doordat het mondstuk ver stopt kan zijn, dan kan de druk oplopen tot plm. 8 atm. Bij oudere toestellen, waar door oxydatie van de cylinderwand dunne en verzwakte plaatsen kunnen zijn ontstaan, is explosiegevaar niet uitgesloten. Men verzuime dus niet in zo n geval het apparaat onmiddellijk naar een veilige plaats te brengen en de verdere behandeling over te laten aan een deskundige. Doordat de inhoud voor het grootste gedeelte uit water bestaat spreekt het vanzelf dat een koolzuur- natblusser nimmer gebruikt mag worden voor het blus sen van materialen, welke niet met water in aanraking mogen komen, zoals electri- citeit, olie, carbid, onge bluste kalk e.d. Op in aanbouw zijnde sche pen moeten de apparaten door werkzaamheden nogal eens worden verplaatst en zijn dus door hun tijdelijke en provisorische opstelling meer aan beschadiging blootgesteld. Heeft men het vermoeden dat door zo'n beschadiging een apparaat onbruikbaar is geworden, meldt dit dan aan hen die met het toezicht hierop zijn belast. Bekend is dat vrijwel iedere brand klein begint en dan meestal met eenvoudige middelen is te bedwingen. Eén defect toestel zal juist genoeg tijdverlies kunnen veroorzaken waarvan verdere uitbreiding van brand het gevolg kan zijn met alle gevaar voor de zich in de omgeving bevindende personen. J. Weyermans U weet allen wat voor catastrofale branden er elke dag voorkomen. Wij hebben kort geleden op de werf met een brand kenn's gemaakt, die in enkele minuten tijds voor duizenden guldens vernietigde, voor duizenden guldens aan bedrijfsstoornis teweeg bracht, om nog maar niet te spreken over de ontwrichting of over de slachtoffers, die zo'n brand had kunnen veroorzaken. Elk jaar is er in Nederland voor millioenen guldens aan brandschade. U zult mij vragen, wat kunnen wij daaraan doen, we vinden het verschrik kelijk maar daar zijn toch mensen voor aangesteld om dat te voorkomen. 186 (0)

Het Zeskant | 1955 | | pagina 16