Er zijn toch brandputten, brandslangen, brandwachten op de schepen en brandblusapparaten in elke afdeling. Om eerst even de brandblusapparaten te nemen. U kent ze allen. Het aanschaffen, ophangen en controle, zodat ze steeds voor gebruik klaar zijn is onomstotelijk zeer belangrijk. Maar het belang rijkste is wel te weten hoe deze apparaten te gebruiken, ze te kennen, welke verschillende typen bij een bepaalde brand wel en welke niet mogen worden gebruikt en hoe elk der typen werkt. U weet misschien allen wel, dat om de verbranding van een brandbare stof te onderhouden: 1. de stof tot boven de ontbrandingstemperatuur moet worden verhit. De hiervoor benodigde warmte moet door de brandende stof zelf worden geleverd. 2. voldoende verbrandingslucht moet worden toegevoerd. Het is de zuur stof in de lucht, welke de verbranding onderhoudt. 3. de stof voldoende brandbaar moet zijn. Een weinig brandbare stof zal niet zo gemakkelijk verbranden. Kijk eens naar deze driehoek: Brand Ontbrandingstemperatuur Zuurstof Brandbarestof Neemt men uit de figuur één van de zijden weg, dan is de driehoek niet langer gesloten en kan de brand geen voortgang meer vinden. Dus wanneer men in de praktijk een van de drie genoemde voorwaarden uit kan schakelen is de brand geblust. Daartoe maakt men gebruik van blusmiddelen ,die dus ten doel hebben: 1. de brandende stof af te koelen tot beneden de ontbrandingstemperatuur; 2. de toevoer van verbrandingslucht, dus zuurstof, af te sluiten; 3. de brandbaarheid van de brandende stof te verminderen. In de praktijk maakt men gebruik van natte, droge en gasvormige blus stoffen. Wij willen nu in de toekomst in ons personeelsorgaan enige hand- brandblusapparaten voor U, uitgebreid, maar toch zo eenvoudig mogelijk, gaan behandelen. U weet dan wat zo'n rood monster, dat ergens ophangt, betekent en dat het niet meer voor zal komen, dat deze zomaar worden leeggespoten of het spuitstuk wordt dichtgeslagen. Verder zullen, op spe ciaal verzoek van de Directie en na overleg met de Bedrijfsleiding diverse leden van ons bedrijf, in het bijzonder die mensen, die aan boord van schepen werken, b.v. machinekamer enz. een korte opleiding krijgen in het gebruik van brandblusmiddelen. De heer Weijermans, lid van de Bedrijfs brandweer en levens lid van de Rotterdamse Vrijwillige Brandweer zal de rubriek handblusmiddelen in de „Zeskant" gaan verzorgen. Laten we allen spontaan aan deze oproep medewerken, zodat we wéér allen samen dit grote gevaar bedwingen. J. O. M. Gegegevens ontleend aan het Lesboek Opleiding Brandwacht van de Zuid-Hollandse Provinciale Brandweerbond. (0) 187

Het Zeskant | 1955 | | pagina 17