Met een zekere trots noemde men enkele bekende namen uit Sliedrecht, die de leiding hadden bij het samenstellen en plaatsen van de zinkstukken, waarmede het gehele bed voorzien is, ter voorkoming van dichtslibben. Ze zijn vervaardigd uit bamboe en touw, waarna ze van een soort helling te water worden gelaten om op de bestemde plaats gesleept te worden. Ca. 1100 negers waren hiermede tijdens de bouw bezig, waarvan thans nog een honderdtal belast zijn met de aanmaak van reserve zinkstukken, welke ondermijnde gedeelten moeten vervangen. Door het wekelijks verrichten van peilingen heeft men een voortdurende controle op de bodemgesteldheid. Langs het kanaal vindt men enkele olieraffinaderijen en een bitumenfabriek, welke door de naastgelegen vatenfabriek, een bekende Nederlandse firma, van vaten voorzien worden. Door de handelsschepen wordt thans dankbaar gebruik gemaakt van de uitstekende verbinding met de hoofdstad, waar kaden en kranen in aan bouw zijn evenals een moderne brug, welke het negercentrum Treichville met de stad zal verbinden. Thans wordt het verkeer over een pontonbrug geleid, welke na gereedkoming van de eerstgenoemde zal verdwijnen. De Ivoorkust is één van de rijkste gebieden van Frans. West-Afrika. De bevolkingsdichtheid bedraagt 6 a 7 inwoners per km2 en onder de 2.119.000 Afrikanen bevinden zich een honderdtal stammen, die elk hun speciale tatoeëring dragen. In Abidjan waren vele Senegalnegers, die om hun hoger intelligentiepeil aangeworven worden, voor bijv. de beide hotels, die Abidjan telt. Wat de handel met de Ivoorkust betreft neemt ons land een belangrijke plaats in. Aangezien 2/5 deel van het land uit bossen bestaat, is de houtuitvoer één van de voornaamste artikelen. In 1951 bedroeg het uitvoergewicht hiervan 46% van het totaal. Verder in volgorde van belangrijkheid: koffie, cacao, bananen, ananas, tabak, copra, kapok, palmolie, katoen, sisalvezel en huiden. Op enkele plaatsen wordt diamant gevonden, evenals goud. Voor het binnenlandse vervoer van al deze artikelen vormen de wegen een probleem. Van een totale weglengte van 14.000 km is slechts 600 km met bitumen bedekt, zodat het in de regenperiode practisch onmogelijk is om de rest te berijden. Een bezoek aan 'n inlandse markt is door de grote kleurenrijkdom zeer de moeite waard. De vrouwen dragen hun bagage allen op hun hoofd balan cerend mede, terwijl de kinderen dan een plaatsje op de rug krijgen, waarop ze met een doek zijn vastgebonden. Ondanks deze last hebben zij beide handen vrij, en ook het hoofd draait net zo vlot om als wij dat gewend zijn te doen. De levenswijze van de Afrikanen is vrij primitief en hoewel de grote maat schappijen eenvoudige stenen woningen bouwen voor hun werklieden, worden deze nog met een zekere tegenzin betrokken. De meeste echtgenoten van de Europeanen, het merendeel Fransen, vinden op kantoren en in winkels hun werk, waarschijnlijk om het verblijf in de kolonie financieel een beetje aantrekkelijker te maken. Het klimaat is er zeer vochtig, waardoor vooral electrische installaties bij zondere voorzorgen eisen. Ook de stedelijke electriciteitsvoorziening is zeer primitief, zodat de straatverlichting nog veel te wensen overlaat. Bij een avondwandeling moet men zeer oppassen niet te struikelen over een op straat slapende neger! 140

Het Zeskant | 1955 | | pagina 4