Ecrötmtö „Vreest niet! want ziet, ik verkondig U groote blijd schap, die al den volke wezen zal;" (Luc. 2 10) "Vij maken ons weer op het kerstfeest te gaan vieren. Langzamerhand komen wij in die stemming, die zo kenmerkend is voor de laatste week van December. Het is of wij in deze tijd van het jaar een beetje sentimenteel worden. De natuur werkt hieraan wel mede en ook de etalages doen haar best deze stemming in ons te wekken en te versterken, al is dit dan met een economisch motief. Zo zien wij verlangend uit naar de komende Kerstdagen. Voor de één betekent het kerstdiner in de intieme sfeer van de huiselijke kring het hoogtepunt van Kerstmis. De ander vindt in het kerstbal en het gaan onder de mistletoe de bekroning van zijn kerstfeest en weer anderen vieren het kerstfeest als een kerkelijk feest. Zo gaan wij allen Kerstmis vieren op onze eigen wijze. Maar wij voelen hetzij bewust hetzij onbewust, dat dit feest anders is dan de andere feestdagen, die wij kennen. Voor de kerke- lijken onder ons geldt dit misschien het minste, omdat zij de binding met de oorsprong onzer feestdagen hebben behouden Voor degenen, die ieder contact met het geloof hebben verloren, heeft het kerstfeest toch iets be waard van het mysterie, dat eeuwen geleden door de herders werd erva ren in de vlakte bij Bethlehem. Zo is misschien te verklaren, dat wij in deze laatste dagen van het jaar anders, een beetje weemoedig worden, dat wij gemakkelijker de fouten van onze medemensen door de vingers zien en onze eigen kundigheden iets minder tellen. Wij zouden haast zeggen, wij laten een ogenblik ons gevoel meer spreken dan ons verstand. En dit wil voor ons mensen van 1955 heel wat zeggen. Wij, die ons verstand zo hebben leren waarderen en hebben ondervonden, dat men heden ten dage met het gevoel niet zo heel ver komt. Het is hoogstens een overblijfsel uit onze kinderjaren, en het tonen van deze resten is gevaarlijk, want dan zijn wij geestelijk niet volgroeid. Maar ligt misschien juist hier de oorzaak, dat wij in de wereld van van daag steeds minder verstaan van de boodschap van Hem, in wiens ge boorte ook ons kerstfeest zijn grondslag vindt. Kunnen wij daarom hoog stens wat sentimenteel worden in deze laatste dagen van het jaar, onder het nuttigen van bout bij de veelkleurige lampjes van een kerstboom. Maar in deze stemming begrijpen wij van Kerstmis niets, omdat dit niet is te (0) 177

Het Zeskant | 1955 | | pagina 7