we hem ditmaal met rust laten en zélf wat over de veiligheid gaan schrijven? Wel, laten we het proberen. Maar dan moet U er rekening mee houden, dat U iets onder ogen krijgt van een volslagen leek op het gebied van de veiligheids-maatregelen. We horen wel eens praten over een terug slagventiel, maar hoe zo'n ding er uit ziet, weten we niet. Maar zon terugslagventiel moet in orde zijn, anders gebeuren er ongelukken. En wanneer is dat ding nu in orde en wanneer niet? We zouden het U niet kunnen zeggen, maar we vertrouwen er op, dat U het wèl weet. En omdat we nu eenmaal een aangeboren hekel aan ongevallen hebben, vragen we U een dienst. Kijk alsjeblieft dat ventiel morgen even na. We geloven, dat het schrijven over de veiligheid toch niet zo heel erg lastig is. We hebben al een goede raad op veiligheidsgebied gegeven, zonder de kans te lopen dat U zult zeggen; die man weet er niets van. We gaan dus verder. We hebben ons laten vertellen, dat het gevaarlijk is met uitgesleten moer- sleutels te werken. Als de bek van de sleutel (let op de technische termen, die we als leek gebruiken!) uitgesleten is, kan de sleutel van de moer schieten met als gevolg een paar kapotte vingers. Weg dus met de uit gesleten moersleutels. Maar er zijn er nog wel in omloop. Doe ons nu nóg een plezier: kijk morgen de bij U in gebruik zijnde moersleutels even na! Wat we hierboven over moersleutels schreven, geldt ook voor ander ge reedschap. Alle gereedschap, dat niet in orde is, levert gevaar op. Zou het niet verstandig zijn, morgen de gehele gereedschapskist even te con troleren? 't Kost maar een ogenblik tijd en als U 't niet doet, hebt U kans binnenkort via de Verbandkamer in het ziekenhuis te belanden. Goed. Afgesproken; morgen vroeg eerst even doen. Over de Verbandkamer ge sproken: waarvoor denkt U dat die er is? Om in de bijbehorende wacht kamer een poosje gezellig te kletsen? Mis geraden. Om de dokter en de verbandmeesters een boterham te bezorgen? Weer mis. U mag nog éénmaal raden. Of neen. laten we het maar direct zeggen: de verbandkamer is er om wonden en wondjes te laten verzorgen. Heus waar! Ook het kleinste wondje kan vooral als het geïnfecteerd wordt een hoop last en narigheid veroorzaken. Hebt U een wondje, laat het dan even deskundig behandelen en windt er geen vuile zakdoek om. We menen, dat er in de Verbandkamer, of beter nog buiten de Verbandkamer aan de muur een groot bord moest hangen met het opschrift: „Denk aan de arme weduwen en wezen". Laten ze later niet van U zeggen: ,,'t Was in het begin van 1956 dat hij een klein wondje aan z'n hand kreeg en nou is ie al vijf jaren dood". En nu nog wat anders: er bestaan veiligheidshelmen, veiligheidsbrillen, veiligheidsschoenen, veiligheidsgordels en nog veel meer. Maar ze worden niet altijd gebruikt. Een van de bazen van de montageploeg droeg kort geleden wèl een vei- h'gheidshelm; hij kreeg een stuk gereedschap op z'n hoofd en kwam in het ziekenhuis terecht. Maar zonder helm was hij zeker ergens anders terecht gekomen en zou zijn vrouw nu weduwe-pensioen hebben gehad. We herhalen, dat we een aangeboren hekel aan ongevallen hebben. U ook? Welnu dan, gebruik de veiligheidsmiddelen, die de Werf ter be schikking stelt. En laat de leek z'n praatje mogen besluiten met deze raad: Werk veilig! W. 6 (0)

Het Zeskant | 1956 | | pagina 12