DE ZEEGANGSTANK IN AANBOUW EEGANGSTANK VhNED.SCHEEPSBOUVKUND IG PRÜEF5TATION HBTC iQKO m CtOTE 24S0 m bij het Nederlandsch Scheepsbouwkundig Proefstation te Wageningen. (Overgenomen uit ,,Van en voor de Vloot", Shell Tankers N.V.ï Zoals de meeste lezers vermoedelijk wel bekend, heeft men enige tijd geleden een aanvang gemaakt met de constructie van een z.g. „zeegangs tank" bij het N.S.P. te Wageningen. Op 28 Juli j.l. hield de Directeur van het N.S.P. een voordracht, waaraan wij het volgende ontlenen. Het onderzoek van scheepsmodellen in een sleeptank laat zich in het alge meen in twee delen splitsen, n.l.: a. Onderzoek dat ten doel heeft voor elk geval de meest gunstige vorm van de scheepsromp, de schroef en het roer vast te stellen. b. Onderzoek dat beoogt het gedrag van het schip onder bepaalde om standigheden op zee of op binnenwateren te voorspellen met betrekking tot vaartverlies door ruwheid van de romp, wind en zeegang, beperkte waterdiepte enz. Ook de te verwachten bewegingen van het schip bij ruwe zee, dus slingeren, stampen, dompen enz. vormen een onderdeel van dit onderzoek. Beide delen van het onderzoek hebben ten doel reder en scheepsbouwer in steeds toenemende mate van advies te kunnen dienen bij de hydrodynami- sche vormgeving van hun schepen. Het eerstgenoemde onderzoek, dat tot dusverre vrijwel steeds in vlak water wordt uitgevoerd, heeft een hoge graad van perfectie bereikt. Men kan wel zeggen dat het voor elk schip in deze ideale toestand mogelijk is met behulp van tankproeven de optimale vorm van romp, schroef en roer met een grote nauwkeurigheid vast te stellen. Voor ruw water is dit echter niet het geval. Wel beschikken de meeste proefstations over een apparatuur om enkelvoudige golven op te wekken, die in de langsrichting van de tank worden uitgezonden en het model dus juist op de kop of het achterschip raken, doch dit is een zeer geïdealiseerde toestand die in genendele met die van het schip op zee overeenkomt. Het golfpatroon van de zee is veel ingewikkelder. Bovendien zal het zelden voorkomen dat het schip loodrecht op de golven vaart. In de meeste geval len zal de bewegingsrichting van de golven verschillen van de vaarrichting van het schip. 8

Het Zeskant | 1956 | | pagina 24